Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: NASA, ESA, and the Hubble Heritage Team (STScI / AURA) - ESA/Hubble Collaboration

V blízkém okolí satelitní galaxie Malé Magellanovo mračno vzdálené asi 200 tisíc světelných let se nachází mladá hvězdokupa NGC 602 o stáří pouhých 5 milionů let. Na tomto skvělém Hubblovu snímku je NGC 602 obklopena zárodečným plynem a prachem. Fantastické brázdy a obrácené tvary silně naznačují, že energetické záření a rázové vlny z hmotných mladých hvězd v NGC 602 erodovaly prašný materiál a vyvolaly postup tvorby hvězd ze středu hvězdokupy ven. Tento obrázek zabírá v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna asi 200 světelných let, ale ostrý Hubblův pohled ukazuje také směs slibných galaxií pozadí. Galaxie pozadí jsou za NGC 602 stovky miliónů světelných let a možná i více.

Štítky: Hvězdokupa, Star-formation, Smc, Background galaxies, Ngc602


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »