Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězdokupa Westerlund 2

Uznání: X-ray; Y.Nazé, G.Rauw, J.Manfroid (Université de Liège), CXC, NASA
Infrared; E.Churchwell (University of Wisconsin), JPL, Caltech, NASA

Na tomto pozoruhodném kompozitním obrazu nebe za viditelným spektrem obklopuje prašnou hvězdnou porodnici RCW 49 mladá hvězdokupa Westerlund 2. Infračervená data ze Spitzerova kosmického dalekohledu jsou zobrazena černobíle, odpovídající rentgenová data z Chandry (ve falešných barvách) pocházejí z horkých energetických hvězd v centrálních oblastech kupy. Při pohledu na velké jižní souhvězdí Kentaura (Centaurus) oba pohledy ukazují hvězdy a struktury ukryté před optickými dalekohledy zakrývajícím prachem. Hvězdokupa Westerlund 2 je stará asi 2 milióny let nebo méně a obsahuje jedny z nejzářivějších, nejhmotnějších a tudíž i krátce žijících hvězd. V této intenzivní hvězdotvorné oblasti byly též identifikovány infračervené signatury proto-planetárních disků. Čtverec označující zorné pole Chandry by měl v odhadované vzdálenosti kupy asi 20000 světelných let stranu asi 50 světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Infračervený, Rentgenový, Porodnice hvězd, Westerlund 2, Rcw 49


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »