Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězdokupa Westerlund 2

Uznání: X-ray; Y.Nazé, G.Rauw, J.Manfroid (Université de Liège), CXC, NASA
Infrared; E.Churchwell (University of Wisconsin), JPL, Caltech, NASA

Na tomto pozoruhodném kompozitním obrazu nebe za viditelným spektrem obklopuje prašnou hvězdnou porodnici RCW 49 mladá hvězdokupa Westerlund 2. Infračervená data ze Spitzerova kosmického dalekohledu jsou zobrazena černobíle, odpovídající rentgenová data z Chandry (ve falešných barvách) pocházejí z horkých energetických hvězd v centrálních oblastech kupy. Při pohledu na velké jižní souhvězdí Kentaura (Centaurus) oba pohledy ukazují hvězdy a struktury ukryté před optickými dalekohledy zakrývajícím prachem. Hvězdokupa Westerlund 2 je stará asi 2 milióny let nebo méně a obsahuje jedny z nejzářivějších, nejhmotnějších a tudíž i krátce žijících hvězd. V této intenzivní hvězdotvorné oblasti byly též identifikovány infračervené signatury proto-planetárních disků. Čtverec označující zorné pole Chandry by měl v odhadované vzdálenosti kupy asi 20000 světelných let stranu asi 50 světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Infračervený, Rentgenový, Porodnice hvězd, Westerlund 2, Rcw 49


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »