Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mladá hvězdokupa Westerlund 2

Uznání: X-ray; Y.Nazé, G.Rauw, J.Manfroid (Université de Liège), CXC, NASA
Infrared; E.Churchwell (University of Wisconsin), JPL, Caltech, NASA

Na tomto pozoruhodném kompozitním obrazu nebe za viditelným spektrem obklopuje prašnou hvězdnou porodnici RCW 49 mladá hvězdokupa Westerlund 2. Infračervená data ze Spitzerova kosmického dalekohledu jsou zobrazena černobíle, odpovídající rentgenová data z Chandry (ve falešných barvách) pocházejí z horkých energetických hvězd v centrálních oblastech kupy. Při pohledu na velké jižní souhvězdí Kentaura (Centaurus) oba pohledy ukazují hvězdy a struktury ukryté před optickými dalekohledy zakrývajícím prachem. Hvězdokupa Westerlund 2 je stará asi 2 milióny let nebo méně a obsahuje jedny z nejzářivějších, nejhmotnějších a tudíž i krátce žijících hvězd. V této intenzivní hvězdotvorné oblasti byly též identifikovány infračervené signatury proto-planetárních disků. Čtverec označující zorné pole Chandry by měl v odhadované vzdálenosti kupy asi 20000 světelných let stranu asi 50 světelných let.

Štítky: Hvězdokupa, Infračervený, Rentgenový, Porodnice hvězd, Westerlund 2, Rcw 49


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »