Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechny barvy Slunce

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále ještě není známo, proč ve slunečním světlu chybí některé barvy. Nahoře jsou vidět všechny viditelné barvy, které Slunce vytváří průchodem slunečního světla přístrojem jako je hranol. Spektrum nahoře vzniklo na sluneční observatoři McMath-Pierce a ukazuje především, že ačkoliv naše žlutě se jevící Slunce emituje světlo téměř všech barev, tak se opravdu jeví nejjasnější ve žlutozeleném světle. Ty tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na nebo nad slunečním povrchem, který absorbuje sluneční světlo pod ním. Jelikož různé druhy plynů absorbují různé druhy světla, tak je možné určit, ze kterých plynů se Slunce skládá. Například hélium bylo poprvé objeveno v roce 1870 ve slunečním spektru a teprve později bylo nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.
Oprava: Na překlep v datu 1870 upozornil Jiří Voříšek.

Štítky: Slunce, Colors, Absorption lines


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »