Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé vření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

I klidné Slunce může být rušným místem. A během hlubokého slunečního minima v několika minulých letech bylo naše Slunce neobvykle klidné. Snímek nahoře z minulého týdne byl zachycen v jediné barvě světla zvané H alfa a poté falešně vybarven a do velkých podrobností zachycuje slabě vřící povrch naší mateřské hvězdy. Postupné zjasnění směrem k okraji Slunce na tomto barevně invertovaném snímku se nazývá okrajové ztemnění a je způsobeno zvýšenou absorbcí poměrně chladného slunečního plynu. Přes sluneční okraj je vidět několik protuberancí a dvě protuberance přímo na Slunci jsou vidět jako pruhy světla vpravo nahoře od středu snímku. Dvě zvláště aktivní oblasti na Slunci jsou vyznačeny tmavými skvrnami. Na rozdíl nedávného tichého období se naše Slunce nyní blíží ke slunečnímu maximu a po několik let se bude nejspíš jevit mnohem více aktivní.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »