Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé vření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

I klidné Slunce může být rušným místem. A během hlubokého slunečního minima v několika minulých letech bylo naše Slunce neobvykle klidné. Snímek nahoře z minulého týdne byl zachycen v jediné barvě světla zvané H alfa a poté falešně vybarven a do velkých podrobností zachycuje slabě vřící povrch naší mateřské hvězdy. Postupné zjasnění směrem k okraji Slunce na tomto barevně invertovaném snímku se nazývá okrajové ztemnění a je způsobeno zvýšenou absorbcí poměrně chladného slunečního plynu. Přes sluneční okraj je vidět několik protuberancí a dvě protuberance přímo na Slunci jsou vidět jako pruhy světla vpravo nahoře od středu snímku. Dvě zvláště aktivní oblasti na Slunci jsou vyznačeny tmavými skvrnami. Na rozdíl nedávného tichého období se naše Slunce nyní blíží ke slunečnímu maximu a po několik let se bude nejspíš jevit mnohem více aktivní.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »