Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé vření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

I klidné Slunce může být rušným místem. A během hlubokého slunečního minima v několika minulých letech bylo naše Slunce neobvykle klidné. Snímek nahoře z minulého týdne byl zachycen v jediné barvě světla zvané H alfa a poté falešně vybarven a do velkých podrobností zachycuje slabě vřící povrch naší mateřské hvězdy. Postupné zjasnění směrem k okraji Slunce na tomto barevně invertovaném snímku se nazývá okrajové ztemnění a je způsobeno zvýšenou absorbcí poměrně chladného slunečního plynu. Přes sluneční okraj je vidět několik protuberancí a dvě protuberance přímo na Slunci jsou vidět jako pruhy světla vpravo nahoře od středu snímku. Dvě zvláště aktivní oblasti na Slunci jsou vyznačeny tmavými skvrnami. Na rozdíl nedávného tichého období se naše Slunce nyní blíží ke slunečnímu maximu a po několik let se bude nejspíš jevit mnohem více aktivní.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »