Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Slabé vření oranžového Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

I klidné Slunce může být rušným místem. A během hlubokého slunečního minima v několika minulých letech bylo naše Slunce neobvykle klidné. Snímek nahoře z minulého týdne byl zachycen v jediné barvě světla zvané H alfa a poté falešně vybarven a do velkých podrobností zachycuje slabě vřící povrch naší mateřské hvězdy. Postupné zjasnění směrem k okraji Slunce na tomto barevně invertovaném snímku se nazývá okrajové ztemnění a je způsobeno zvýšenou absorbcí poměrně chladného slunečního plynu. Přes sluneční okraj je vidět několik protuberancí a dvě protuberance přímo na Slunci jsou vidět jako pruhy světla vpravo nahoře od středu snímku. Dvě zvláště aktivní oblasti na Slunci jsou vyznačeny tmavými skvrnami. Na rozdíl nedávného tichého období se naše Slunce nyní blíží ke slunečnímu maximu a po několik let se bude nejspíš jevit mnohem více aktivní.

Štítky: Slunce, Protuberance, Solar minimum


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »