Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regulus a rudá planeta

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Královská hvězda Regulus ve Lvu a rudá planeta Mars tvoří na hvězdnaté obloze nad obzorem pár. Snímek byl pořízen 4. června z Oramanu, hornaté oblasti Kurdistánu v západním Iránu u hranice s Irákem. Značný barevný rozdíl mezi Marsem a jasnou modrou hvězdou bylo možné snad rozlišit okem, ale na obrázku je ještě více zvýrazněn s použitím difuzního filtru. Západní obloze večer dominuje brilantní Venuše, ale ta je již pod úrovní hor. V rovině ekliptiky mnohem východněji stále září Saturn. Když na obrázek položíte kurzor, tak můžete identifikovat planety, hvězdy ve Lvu a hvězdokupu ve Vlasech Bereniky (Coma Berenices).

Štítky: Mars, Saturn, Regulus, Konjunkce, Leo, Kurdistan, Mouse over


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »