Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regulus a rudá planeta

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Královská hvězda Regulus ve Lvu a rudá planeta Mars tvoří na hvězdnaté obloze nad obzorem pár. Snímek byl pořízen 4. června z Oramanu, hornaté oblasti Kurdistánu v západním Iránu u hranice s Irákem. Značný barevný rozdíl mezi Marsem a jasnou modrou hvězdou bylo možné snad rozlišit okem, ale na obrázku je ještě více zvýrazněn s použitím difuzního filtru. Západní obloze večer dominuje brilantní Venuše, ale ta je již pod úrovní hor. V rovině ekliptiky mnohem východněji stále září Saturn. Když na obrázek položíte kurzor, tak můžete identifikovat planety, hvězdy ve Lvu a hvězdokupu ve Vlasech Bereniky (Coma Berenices).

Štítky: Mars, Saturn, Regulus, Konjunkce, Leo, Kurdistan, Mouse over


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »