Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regulus a rudá planeta

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Královská hvězda Regulus ve Lvu a rudá planeta Mars tvoří na hvězdnaté obloze nad obzorem pár. Snímek byl pořízen 4. června z Oramanu, hornaté oblasti Kurdistánu v západním Iránu u hranice s Irákem. Značný barevný rozdíl mezi Marsem a jasnou modrou hvězdou bylo možné snad rozlišit okem, ale na obrázku je ještě více zvýrazněn s použitím difuzního filtru. Západní obloze večer dominuje brilantní Venuše, ale ta je již pod úrovní hor. V rovině ekliptiky mnohem východněji stále září Saturn. Když na obrázek položíte kurzor, tak můžete identifikovat planety, hvězdy ve Lvu a hvězdokupu ve Vlasech Bereniky (Coma Berenices).

Štítky: Mars, Saturn, Regulus, Konjunkce, Leo, Kurdistan, Mouse over


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »