Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. červen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. červen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Regulus a rudá planeta

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Královská hvězda Regulus ve Lvu a rudá planeta Mars tvoří na hvězdnaté obloze nad obzorem pár. Snímek byl pořízen 4. června z Oramanu, hornaté oblasti Kurdistánu v západním Iránu u hranice s Irákem. Značný barevný rozdíl mezi Marsem a jasnou modrou hvězdou bylo možné snad rozlišit okem, ale na obrázku je ještě více zvýrazněn s použitím difuzního filtru. Západní obloze večer dominuje brilantní Venuše, ale ta je již pod úrovní hor. V rovině ekliptiky mnohem východněji stále září Saturn. Když na obrázek položíte kurzor, tak můžete identifikovat planety, hvězdy ve Lvu a hvězdokupu ve Vlasech Bereniky (Coma Berenices).

Štítky: Mars, Saturn, Regulus, Konjunkce, Leo, Kurdistan, Mouse over


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »