Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klid, srpek Měsíce a Venuše

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Měsíc a Venuše minulý víkend tvořily po západu slunce nádherný pár a této scéně se těšili pozorovatelé na celém světě. Na tomto krásném pohledu na konjunkci ze Švédska je v popředí klidné jezero Vallentuna s barvami západu slunce, které stále slábnou za stromy daleko na pobřeží. Mladý, Sluncem osvětlený srpek Měsíce je jasný, ale lze spatřit povrch celého Měsíce osvětlený pozemským světlem odráženým samotnou Zemí. Pro pozorovatele na správném místě Měsíc v neděli 16. května brilatní Venuši zakryl (přešel před ní). Pro mnohé byl tento zákryt vidět v denních hodinách.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Vallentuna


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »