Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klid, srpek Měsíce a Venuše

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Měsíc a Venuše minulý víkend tvořily po západu slunce nádherný pár a této scéně se těšili pozorovatelé na celém světě. Na tomto krásném pohledu na konjunkci ze Švédska je v popředí klidné jezero Vallentuna s barvami západu slunce, které stále slábnou za stromy daleko na pobřeží. Mladý, Sluncem osvětlený srpek Měsíce je jasný, ale lze spatřit povrch celého Měsíce osvětlený pozemským světlem odráženým samotnou Zemí. Pro pozorovatele na správném místě Měsíc v neděli 16. května brilatní Venuši zakryl (přešel před ní). Pro mnohé byl tento zákryt vidět v denních hodinách.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Vallentuna


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »