Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Klid, srpek Měsíce a Venuše

Uznání a copyright: P-M Hedén (Clear Skies, TWAN)

Měsíc a Venuše minulý víkend tvořily po západu slunce nádherný pár a této scéně se těšili pozorovatelé na celém světě. Na tomto krásném pohledu na konjunkci ze Švédska je v popředí klidné jezero Vallentuna s barvami západu slunce, které stále slábnou za stromy daleko na pobřeží. Mladý, Sluncem osvětlený srpek Měsíce je jasný, ale lze spatřit povrch celého Měsíce osvětlený pozemským světlem odráženým samotnou Zemí. Pro pozorovatele na správném místě Měsíc v neděli 16. května brilatní Venuši zakryl (přešel před ní). Pro mnohé byl tento zákryt vidět v denních hodinách.

Štítky: Měsíc, Venuše, Zákryt, Konjunkce, Vallentuna


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »