Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M87: Eliptická galaxie s výtryskem

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Ve spirálních galaxiích kolem vybouleného galaktického jádra rotují v plochém disku majestátní zavinutá ramena mladých hvězd, plynu a prachu. Ale eliptické galaxie se zdají být jednodušší. Pro formování nových hvězd jim chybí plyn a prach a jejich náhodně obíhající starší hvězdy jim dávají elipsoidní (vejčitý) tvar. Přesto mohou být eliptické galaxie velmi velké. Ve středu tohoto teleskopického pohledu je dominantní galaxie Kupy galaxií v Panně, eliptická galaxie M87 (NGC 4486), která má průměr přes 120 000 světelných let a je větší než naše vlastní Mléčná dráha. M87 je ve vzdálenosti asi 50 miliónů světelných let a nejspíše hostí superhmotnou černou díru, která vyvrhuje vysokoenergetický výtrysk částic, který vyvěrá z centrální oblasti této obří galaxie. Na dobře zpracovaném obrazu je výtrysk z M87 vidět zhruba na pozici jedné hodiny. V poli jsou vidět i další galaxie včetně velkých eliptických z kupy v Panně NGC 4478 vpravo od středu a NGC 4476 u pravého okraje.
Oprava: Na přidání odkazu v textu upozornil Zolo Toth.

Štítky: Výtrysk, Kupa v Panně, M87, Agn, Elliptical galaxy


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC 2021 - Věchnov

ze začátku málo výrazné, fotografováno ve 22:46 SELČ

Další informace »