Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M87: Eliptická galaxie s výtryskem

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Ve spirálních galaxiích kolem vybouleného galaktického jádra rotují v plochém disku majestátní zavinutá ramena mladých hvězd, plynu a prachu. Ale eliptické galaxie se zdají být jednodušší. Pro formování nových hvězd jim chybí plyn a prach a jejich náhodně obíhající starší hvězdy jim dávají elipsoidní (vejčitý) tvar. Přesto mohou být eliptické galaxie velmi velké. Ve středu tohoto teleskopického pohledu je dominantní galaxie Kupy galaxií v Panně, eliptická galaxie M87 (NGC 4486), která má průměr přes 120 000 světelných let a je větší než naše vlastní Mléčná dráha. M87 je ve vzdálenosti asi 50 miliónů světelných let a nejspíše hostí superhmotnou černou díru, která vyvrhuje vysokoenergetický výtrysk částic, který vyvěrá z centrální oblasti této obří galaxie. Na dobře zpracovaném obrazu je výtrysk z M87 vidět zhruba na pozici jedné hodiny. V poli jsou vidět i další galaxie včetně velkých eliptických z kupy v Panně NGC 4478 vpravo od středu a NGC 4476 u pravého okraje.
Oprava: Na přidání odkazu v textu upozornil Zolo Toth.

Štítky: Výtrysk, Kupa v Panně, M87, Agn, Elliptical galaxy


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »