Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M87: Eliptická galaxie s výtryskem

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Ve spirálních galaxiích kolem vybouleného galaktického jádra rotují v plochém disku majestátní zavinutá ramena mladých hvězd, plynu a prachu. Ale eliptické galaxie se zdají být jednodušší. Pro formování nových hvězd jim chybí plyn a prach a jejich náhodně obíhající starší hvězdy jim dávají elipsoidní (vejčitý) tvar. Přesto mohou být eliptické galaxie velmi velké. Ve středu tohoto teleskopického pohledu je dominantní galaxie Kupy galaxií v Panně, eliptická galaxie M87 (NGC 4486), která má průměr přes 120 000 světelných let a je větší než naše vlastní Mléčná dráha. M87 je ve vzdálenosti asi 50 miliónů světelných let a nejspíše hostí superhmotnou černou díru, která vyvrhuje vysokoenergetický výtrysk částic, který vyvěrá z centrální oblasti této obří galaxie. Na dobře zpracovaném obrazu je výtrysk z M87 vidět zhruba na pozici jedné hodiny. V poli jsou vidět i další galaxie včetně velkých eliptických z kupy v Panně NGC 4478 vpravo od středu a NGC 4476 u pravého okraje.
Oprava: Na přidání odkazu v textu upozornil Zolo Toth.

Štítky: Výtrysk, Kupa v Panně, M87, Agn, Elliptical galaxy


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »