Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý filament na Slunci

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Tmavý filament udržují nad aktivní oblastí magnetická pole a měří přes 60 zemských průměrů. Tato temná struktura se zdá být zamrzlá v čase u slunečního okraje, ale sluneční filamenty jsou nestabilní a často vzplanou. Tato podrobně zachycená scéna byla zachycena 18. května v extrémním ultrafialovém světle kamerami na palubě Solar Dynamics Observatory. Zatímco chladnější plazma ve filamentech vypadá tmavá, tak teplejší a jasnější plazma pod ní sleduje magnetické siločáry, které se vynořují z aktivní oblasti. Pokud jsou tyto oblouky filamentů vidět nad okrajem Slunce, tak se proti temnému pozadí vesmíru jeví jasné a nazývají se protuberance.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Aktivní oblast, Extremní ultrafialový, Filament, Sdo


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »