Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý filament na Slunci

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Tmavý filament udržují nad aktivní oblastí magnetická pole a měří přes 60 zemských průměrů. Tato temná struktura se zdá být zamrzlá v čase u slunečního okraje, ale sluneční filamenty jsou nestabilní a často vzplanou. Tato podrobně zachycená scéna byla zachycena 18. května v extrémním ultrafialovém světle kamerami na palubě Solar Dynamics Observatory. Zatímco chladnější plazma ve filamentech vypadá tmavá, tak teplejší a jasnější plazma pod ní sleduje magnetické siločáry, které se vynořují z aktivní oblasti. Pokud jsou tyto oblouky filamentů vidět nad okrajem Slunce, tak se proti temnému pozadí vesmíru jeví jasné a nazývají se protuberance.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Aktivní oblast, Extremní ultrafialový, Filament, Sdo


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »