Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tmavý filament na Slunci

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Tmavý filament udržují nad aktivní oblastí magnetická pole a měří přes 60 zemských průměrů. Tato temná struktura se zdá být zamrzlá v čase u slunečního okraje, ale sluneční filamenty jsou nestabilní a často vzplanou. Tato podrobně zachycená scéna byla zachycena 18. května v extrémním ultrafialovém světle kamerami na palubě Solar Dynamics Observatory. Zatímco chladnější plazma ve filamentech vypadá tmavá, tak teplejší a jasnější plazma pod ní sleduje magnetické siločáry, které se vynořují z aktivní oblasti. Pokud jsou tyto oblouky filamentů vidět nad okrajem Slunce, tak se proti temnému pozadí vesmíru jeví jasné a nazývají se protuberance.

Štítky: Slunce, Magnetické pole, Aktivní oblast, Extremní ultrafialový, Filament, Sdo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »