Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SDO: Extrémně ultrafialové Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Žádnou paniku, Slunce nezdivočelo. Tento divoce vyhlížející portrét nejbližší hvězdy k planetě Zemi byl pořízen 30. března nedávno vypuštěnou observatoří SDO (Solar Dynamics Observatory). Kompozitní pohled ve falešných barvách pokrývá extrémní ultrafialové vlnové délky a sleduje horkou plazmu o teplotách, které se blíží 1 miliónu Kelvinů. Snímky z SDO mají v plném rozlišení zkoumat sluneční aktivitu do nevídaných podrobností. SDO bude každý den odesílat 1,5 terabajtu dat, což odpovídá stažení asi půl miliónu MP3 písniček denně. Mezi nově zveřejněná data SDO patří i film s vysokým rozlišením velké eruptivní protuberance u slunečního okraje vlevo nahoře.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Sdo, Mp3


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »