Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SDO: Extrémně ultrafialové Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Žádnou paniku, Slunce nezdivočelo. Tento divoce vyhlížející portrét nejbližší hvězdy k planetě Zemi byl pořízen 30. března nedávno vypuštěnou observatoří SDO (Solar Dynamics Observatory). Kompozitní pohled ve falešných barvách pokrývá extrémní ultrafialové vlnové délky a sleduje horkou plazmu o teplotách, které se blíží 1 miliónu Kelvinů. Snímky z SDO mají v plném rozlišení zkoumat sluneční aktivitu do nevídaných podrobností. SDO bude každý den odesílat 1,5 terabajtu dat, což odpovídá stažení asi půl miliónu MP3 písniček denně. Mezi nově zveřejněná data SDO patří i film s vysokým rozlišením velké eruptivní protuberance u slunečního okraje vlevo nahoře.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Sdo, Mp3


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »