Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

SDO: Extrémně ultrafialové Slunce

Uznání: NASA / Goddard / SDO AIA Team

Žádnou paniku, Slunce nezdivočelo. Tento divoce vyhlížející portrét nejbližší hvězdy k planetě Zemi byl pořízen 30. března nedávno vypuštěnou observatoří SDO (Solar Dynamics Observatory). Kompozitní pohled ve falešných barvách pokrývá extrémní ultrafialové vlnové délky a sleduje horkou plazmu o teplotách, které se blíží 1 miliónu Kelvinů. Snímky z SDO mají v plném rozlišení zkoumat sluneční aktivitu do nevídaných podrobností. SDO bude každý den odesílat 1,5 terabajtu dat, což odpovídá stažení asi půl miliónu MP3 písniček denně. Mezi nově zveřejněná data SDO patří i film s vysokým rozlišením velké eruptivní protuberance u slunečního okraje vlevo nahoře.

Štítky: Slunce, Ultrafialový, Sdo, Mp3


6. vesmírný týden 2023

6. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 2. do 12. 2. 2023. Měsíc je ve fázi úplňku a ubývá k poslední čtvrti. Velmi nízko na večerní obloze je výrazná planeta Venuše a o něco výše také jasný Jupiter. Nejvýše najdeme večer Mars, k němuž se zdánlivě na obloze blíží i kometa C/2022 E3 (ZTF). Aktivita Slunce se snížila, ale v lednu bylo zatím největší množství skvrn. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX překonala hranici 200 úspěšných startů. Máme tu i starty ruských raket. Před pěti lety vynesl Falcon Heavy při svém inauguračním letu automobil Tesla.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tromsø lights

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2022 získal snímek „Tromsø lights“, jehož autorem je Jan Klíma     Kdo by neznal slavnou polární záři. Ať již ze snímků oblohy z dalekého severu či z ještě, alespoň pro nás ještě vzdálenějšího jihu, nebo třeba z divadelní hry

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »