Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketové vlny ničí falešné slunce

Uznání a copyright: George C. Privon (U. Virginia

Jak vznikly tyto raketové vlny a proč zničily falešné slunce? Při bližší prohlídce obrázku nahoře je vidět nejen stoupající raketu, ale i neobvyklé vlny ve vzduchu kolem ní a barevné falešné slunce zcela vpravo. Tato raketa s družicí SDO (Solar Dynamics Observatory) odstartovala před dvěma týdny z mysu Canaveral na Floridě v USA do mrazivé modré oblohy. Družice SDO má v příštích několika letech nepřetržitě pozorovat Slunce, zkoumat atmosféru Slunce ve vysokém rozlišení s vysokým časovým rozlišením. Ty vzduchové vlny, které jsou vidět jednu minutu po startu, byly nečekané, stejně tak jak nečekaně po jejich průchodu zmizelo falešné slunce. O těchto vlnách, kterých si povšimlo a zaznamenalo je několik pozorovatelů, bylo mnoho spekulací. Zde se můžete zapojit do stále probíhajících diskuzí APODu na serveru Asterisk. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že tyto vlny jsou důsledkem nadzvukového třesku při překonání zvukové bariéry raketou, přičemž se promíchala tenká vrstva ledových krystalků, které byly seřazeny tak, že umožňovaly vznik falešného slunce. K přetrvávajícím otázkám patří proč jiné starty raket nevytváří tak viditelné vzduchové vlny a proč se tyto vlny jeví výrazněji nad raketou. Pokud víte o snímcích nějakého jiného letadla nebo rakety, která by vytvářela podobné vzduchové vlny, napište o nich prosím do tohoto diskuzního vlákna, může to pomoci pro lepší porozumění tohoto jevu.

Štítky: Rocket launch, Air ripples, Sun dog


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »