Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketové vlny ničí falešné slunce

Uznání a copyright: George C. Privon (U. Virginia

Jak vznikly tyto raketové vlny a proč zničily falešné slunce? Při bližší prohlídce obrázku nahoře je vidět nejen stoupající raketu, ale i neobvyklé vlny ve vzduchu kolem ní a barevné falešné slunce zcela vpravo. Tato raketa s družicí SDO (Solar Dynamics Observatory) odstartovala před dvěma týdny z mysu Canaveral na Floridě v USA do mrazivé modré oblohy. Družice SDO má v příštích několika letech nepřetržitě pozorovat Slunce, zkoumat atmosféru Slunce ve vysokém rozlišení s vysokým časovým rozlišením. Ty vzduchové vlny, které jsou vidět jednu minutu po startu, byly nečekané, stejně tak jak nečekaně po jejich průchodu zmizelo falešné slunce. O těchto vlnách, kterých si povšimlo a zaznamenalo je několik pozorovatelů, bylo mnoho spekulací. Zde se můžete zapojit do stále probíhajících diskuzí APODu na serveru Asterisk. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že tyto vlny jsou důsledkem nadzvukového třesku při překonání zvukové bariéry raketou, přičemž se promíchala tenká vrstva ledových krystalků, které byly seřazeny tak, že umožňovaly vznik falešného slunce. K přetrvávajícím otázkám patří proč jiné starty raket nevytváří tak viditelné vzduchové vlny a proč se tyto vlny jeví výrazněji nad raketou. Pokud víte o snímcích nějakého jiného letadla nebo rakety, která by vytvářela podobné vzduchové vlny, napište o nich prosím do tohoto diskuzního vlákna, může to pomoci pro lepší porozumění tohoto jevu.

Štítky: Rocket launch, Air ripples, Sun dog


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »