Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketové vlny ničí falešné slunce

Uznání a copyright: George C. Privon (U. Virginia

Jak vznikly tyto raketové vlny a proč zničily falešné slunce? Při bližší prohlídce obrázku nahoře je vidět nejen stoupající raketu, ale i neobvyklé vlny ve vzduchu kolem ní a barevné falešné slunce zcela vpravo. Tato raketa s družicí SDO (Solar Dynamics Observatory) odstartovala před dvěma týdny z mysu Canaveral na Floridě v USA do mrazivé modré oblohy. Družice SDO má v příštích několika letech nepřetržitě pozorovat Slunce, zkoumat atmosféru Slunce ve vysokém rozlišení s vysokým časovým rozlišením. Ty vzduchové vlny, které jsou vidět jednu minutu po startu, byly nečekané, stejně tak jak nečekaně po jejich průchodu zmizelo falešné slunce. O těchto vlnách, kterých si povšimlo a zaznamenalo je několik pozorovatelů, bylo mnoho spekulací. Zde se můžete zapojit do stále probíhajících diskuzí APODu na serveru Asterisk. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že tyto vlny jsou důsledkem nadzvukového třesku při překonání zvukové bariéry raketou, přičemž se promíchala tenká vrstva ledových krystalků, které byly seřazeny tak, že umožňovaly vznik falešného slunce. K přetrvávajícím otázkám patří proč jiné starty raket nevytváří tak viditelné vzduchové vlny a proč se tyto vlny jeví výrazněji nad raketou. Pokud víte o snímcích nějakého jiného letadla nebo rakety, která by vytvářela podobné vzduchové vlny, napište o nich prosím do tohoto diskuzního vlákna, může to pomoci pro lepší porozumění tohoto jevu.

Štítky: Rocket launch, Air ripples, Sun dog


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »