Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketové vlny ničí falešné slunce

Uznání a copyright: George C. Privon (U. Virginia

Jak vznikly tyto raketové vlny a proč zničily falešné slunce? Při bližší prohlídce obrázku nahoře je vidět nejen stoupající raketu, ale i neobvyklé vlny ve vzduchu kolem ní a barevné falešné slunce zcela vpravo. Tato raketa s družicí SDO (Solar Dynamics Observatory) odstartovala před dvěma týdny z mysu Canaveral na Floridě v USA do mrazivé modré oblohy. Družice SDO má v příštích několika letech nepřetržitě pozorovat Slunce, zkoumat atmosféru Slunce ve vysokém rozlišení s vysokým časovým rozlišením. Ty vzduchové vlny, které jsou vidět jednu minutu po startu, byly nečekané, stejně tak jak nečekaně po jejich průchodu zmizelo falešné slunce. O těchto vlnách, kterých si povšimlo a zaznamenalo je několik pozorovatelů, bylo mnoho spekulací. Zde se můžete zapojit do stále probíhajících diskuzí APODu na serveru Asterisk. Nejpravděpodobnější hypotéza říká, že tyto vlny jsou důsledkem nadzvukového třesku při překonání zvukové bariéry raketou, přičemž se promíchala tenká vrstva ledových krystalků, které byly seřazeny tak, že umožňovaly vznik falešného slunce. K přetrvávajícím otázkám patří proč jiné starty raket nevytváří tak viditelné vzduchové vlny a proč se tyto vlny jeví výrazněji nad raketou. Pokud víte o snímcích nějakého jiného letadla nebo rakety, která by vytvářela podobné vzduchové vlny, napište o nich prosím do tohoto diskuzního vlákna, může to pomoci pro lepší porozumění tohoto jevu.

Štítky: Rocket launch, Air ripples, Sun dog


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »