Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. říjen 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. říjen 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První raketa vypuštěná z Cape Canaveral

Uznání: GRIN, NASA

V červenci 1950 se vypuštěním rakety Bumper 2 z mysu Canaveral na Floridě začala psát nová kapitola letů do vesmíru. Jak je vidět nahoře, Bumper 2 byla ambiciózní dvoustupňová raketa složená ze střely V-2 a rakety WAC Corporal. Horní stupeň mohl dosáhnout tehdy rekordní výše téměř 400 kilometrů, což je dokonce výše, než dnes létají moderní raketoplány. Raketu Bumper 2 vypouštěla společnost General Electric a primárním účelem bylo testování raketových systémů a výzkum horní atmosféry. Rakety Bumper 2 nesly malé vědecké zatížení, které umožňovalo též měřit teplotu vzduchu a dopady kosmických paprsků. O sedm let později vypustil Sovětský svaz na oběžnou dráhu první družice Země Sputnik I a Sputnik II. Spojené Státy jako odpověď dnes před 50 lety založily NASA.

Štítky: Cape Canaveral, Rockets, NASA anniversary


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »