Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmické záření z vnějšího prostoru

Uznání ilustrace: NASA

Už vás někdy zasáhnul paprsek vysokoenergetických částic shůry? Určitě, stává se to pořád. Ke sprškám vysokoenergetických částic dochází, pokud horní atmosféru Země zasáhnou energetické kosmické paprsky. Kosmické paprsky byly nečekaně objeveny v roce 1912. Původně se o jejich složení nic nevědělo, nyní se ví, že to jsou většinou atomová jádra, nejčastěji jádra vodíku, někdy jádra helia a zbytek jádra těžších prvků. Poměrné zastoupení se mění s energií kosmického záření, nejenergetičtější kosmické záření bývá tvořeno těžšími jádry. Ačkoliv hodně nízkoenergetického kosmického záření pochází z našeho Slunce, tak původ kosmického záření s nejvyššími energiemi zůstává neznámý a je nadále předmětem výzkumu. Obraz nahoře ilustruje spršky vysoce energetického kosmického záření. Kosmické záření může být důležité dokonce i pro pozemské počasí, obyčejné blýskání může být totiž spouštěno průletem kosmických paprsků.

Štítky: Kosmické paprsky, Air shower, Outer space


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »