Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a galaxie

Uznání a copyright: J. C. Casado

Tuto fotografii skoro zničil Měsíc. Koncem března a začátkem dubna 1997 prošla kometa Hale-Bopp téměř před galaxií Andromeda. Tato velká kometa roku 1997 a Velká galaxie v Andromedě byly zde spolu vyfotografovány 24. března 1997. Problém byl ale s jasností Měsíce. Měsíc byl tu noc v úplňku a byl tak jasný, že dlouhé expozice pro zachycení ohonů komety Hale-Bopp a disku M31 by místo toho zachytily od zemské atmosféry odrážené měsíční světlo. A v okamžiku, kdy by Měsíc zapadnul, by tato příležitost byla už pryč. Z tohoto důvodu byl snímek pořízen pří úplném zatmění Měsíce.

Štítky: Comet Hale Bopp, Lunární zatmění, Andromeda galaxy


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »