Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa a galaxie

Uznání a copyright: J. C. Casado

Tuto fotografii skoro zničil Měsíc. Koncem března a začátkem dubna 1997 prošla kometa Hale-Bopp téměř před galaxií Andromeda. Tato velká kometa roku 1997 a Velká galaxie v Andromedě byly zde spolu vyfotografovány 24. března 1997. Problém byl ale s jasností Měsíce. Měsíc byl tu noc v úplňku a byl tak jasný, že dlouhé expozice pro zachycení ohonů komety Hale-Bopp a disku M31 by místo toho zachytily od zemské atmosféry odrážené měsíční světlo. A v okamžiku, kdy by Měsíc zapadnul, by tato příležitost byla už pryč. Z tohoto důvodu byl snímek pořízen pří úplném zatmění Měsíce.

Štítky: Comet Hale Bopp, Lunární zatmění, Andromeda galaxy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »