Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadzvukový třesk

Uznání: Ensign John Gay, USS Constellation, US Navy

Vypadá takto nadzvukový třesk? Pokud letadlo letí rychlostí větší, než je rychlost zvuku, tak zvukové hustotní vlny emitované letadlem nemohou letadlo předběhnout a tak se akumulují v kuželu za letadlem. Když tato rázová vlna přechází, tak posluchač uslyší všechen zvuk emitovaný po dlouhou dobu najednou jako nadzvukový třesk. Jak letadlo akceleruje, aby překonalo zvukovou bariéru, tak mohou vznikat mraky neobvyklých tvarů. Původ takových mračen se stále diskutuje. Vedoucí teorie praví, že se ve stlačeném vzduchu kolem letadla, jež popisuje Prandtl-Glauertova singularita, objevují kapky, protože vlhký vzduch kondenzuje za vzniku vodních kapek. Na snímku nahoře je letoun F/A-18 Hornet fotografován ihned po překonání zvukové bariéry. Velké meteory a raketoplán často vytváří slyšitelné zvukové rázy ještě předtím, než se zpomalí zemskou atmosférou.

Štítky: F-18, Sonic boom, Prandtl-Glauert Singularity


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »