Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. srpen 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. srpen 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nadzvukový třesk

Uznání: Ensign John Gay, USS Constellation, US Navy

Vypadá takto nadzvukový třesk? Pokud letadlo letí rychlostí větší, než je rychlost zvuku, tak zvukové hustotní vlny emitované letadlem nemohou letadlo předběhnout a tak se akumulují v kuželu za letadlem. Když tato rázová vlna přechází, tak posluchač uslyší všechen zvuk emitovaný po dlouhou dobu najednou jako nadzvukový třesk. Jak letadlo akceleruje, aby překonalo zvukovou bariéru, tak mohou vznikat mraky neobvyklých tvarů. Původ takových mračen se stále diskutuje. Vedoucí teorie praví, že se ve stlačeném vzduchu kolem letadla, jež popisuje Prandtl-Glauertova singularita, objevují kapky, protože vlhký vzduch kondenzuje za vzniku vodních kapek. Na snímku nahoře je letoun F/A-18 Hornet fotografován ihned po překonání zvukové bariéry. Velké meteory a raketoplán často vytváří slyšitelné zvukové rázy ještě předtím, než se zpomalí zemskou atmosférou.

Štítky: F-18, Sonic boom, Prandtl-Glauert Singularity


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »