Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut instaluje panoramatické kosmické okno

Uznání: ISS Expedition 22 Crew, Shuttle Endeavour STS-130 Crew, NASA

Tato práce ve vesmíru už byla skoro hotová. Astronaut Nicholas Patrick zrovna proplouval pod Mezinárodní kosmickou stanicí a dokončil pár drobností na v minulém týdnu nově instalovaných oknech kosmické kopule. Patrick byl letový specialista na palubě nedávno skončeného letu raketoplánu Endeavor STS-130 k ISS. Na snímku Patrick proplouvá kolem toho nejvzdálenějšího okna ze sedmi oken nové pozorovací kopule v právě nainstalovaném modulu Tranquility. Patrick se vznáší asi 340 kilometrů nad zemským povrchem, před modrou oblohou, modrou vodou a bílou oblačností daleko v pozadí. Na snímku nahoře jsou na oknech tři a čtyři zřetelně označené kryty. K dispozici jsou snímky z vnitřku nové panoramatické kopule na ISS.
Oprava: Na překlep v textu upozornil Jozef Škvarenina

Štítky: Kosmická stanice, Space walk, Cupola


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »