Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronaut instaluje panoramatické kosmické okno

Uznání: ISS Expedition 22 Crew, Shuttle Endeavour STS-130 Crew, NASA

Tato práce ve vesmíru už byla skoro hotová. Astronaut Nicholas Patrick zrovna proplouval pod Mezinárodní kosmickou stanicí a dokončil pár drobností na v minulém týdnu nově instalovaných oknech kosmické kopule. Patrick byl letový specialista na palubě nedávno skončeného letu raketoplánu Endeavor STS-130 k ISS. Na snímku Patrick proplouvá kolem toho nejvzdálenějšího okna ze sedmi oken nové pozorovací kopule v právě nainstalovaném modulu Tranquility. Patrick se vznáší asi 340 kilometrů nad zemským povrchem, před modrou oblohou, modrou vodou a bílou oblačností daleko v pozadí. Na snímku nahoře jsou na oknech tři a čtyři zřetelně označené kryty. K dispozici jsou snímky z vnitřku nové panoramatické kopule na ISS.
Oprava: Na překlep v textu upozornil Jozef Škvarenina

Štítky: Kosmická stanice, Space walk, Cupola


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »