Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční start raketoplánu Endeavour

Uznání: NASA

Raketoplány někdy startují v noci. Na snímku nahoře je raketoplán Endeavour, který včera v časných ranních hodinách odstartoval ze startovací rampy 39A v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě v USA a směřuje k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Noční starty jsou v některých obdobích roku pro dosažení kosmické stanice nezbytné a často jsou z nich velice poutavé startovní záběry. Raketoplán je na záběru nahoře orámován velkými, ale typickými mračny spalin, které chrlí výkonné raketové motory, když začínají na oběžnou dráhu Země vyzvedávat kosmický autobus o hmotnosti dvou miliónů kilogramů. Let STS-130 na kosmickou stanici také dopraví modul Tranquility. Tranquility astronautům poskytne další prostor a je vybaven i velkými kruhovými okny, která výrazně zlepší výhled na Zemi, noční oblohu a samotnou kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »