Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noční start raketoplánu Endeavour

Uznání: NASA

Raketoplány někdy startují v noci. Na snímku nahoře je raketoplán Endeavour, který včera v časných ranních hodinách odstartoval ze startovací rampy 39A v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě v USA a směřuje k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Noční starty jsou v některých obdobích roku pro dosažení kosmické stanice nezbytné a často jsou z nich velice poutavé startovní záběry. Raketoplán je na záběru nahoře orámován velkými, ale typickými mračny spalin, které chrlí výkonné raketové motory, když začínají na oběžnou dráhu Země vyzvedávat kosmický autobus o hmotnosti dvou miliónů kilogramů. Let STS-130 na kosmickou stanici také dopraví modul Tranquility. Tranquility astronautům poskytne další prostor a je vybaven i velkými kruhovými okny, která výrazně zlepší výhled na Zemi, noční oblohu a samotnou kosmickou stanici.

Štítky: Raketoplán, Launch, Endeavour


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter a Mars

Newton 150/750 +ZWO kamera ASI 178 MC + Barlow 2x

Další informace »