Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Sakurajima s blýskáním

Uznání a copyright: Martin Rietze (Alien Landscapes on Planet Earth)

Proč se při erupcích sopek někdy blýská? Na snímku nahoře je sopka Sakurajima v jižním Japonsku, zachycená minulý měsíc při erupci. Magma bublá a je tak horká, že okamžitě, jak kapalná hornina vyprskne zezpodu na zemský povrch, tak září. Snímek nahoře je zvláště pozoruhodný, protože poblíž vrcholu vulkánu zachycuje blesky. Proč se blýská při obyčejných bouřkách je stále předmětem výzkumu a příčina vulkanického blýskání je ještě méně jasná. Jistě, blesky pomáhají vyrovnat oddělené oblasti s opačným elektrickým nábojem. Jedna hypotéza říká, že samotné vyvrhované bubliny magmatu nebo vulkanického popela jsou elektricky nabité a jejich pohyb takové oddělené oblasti vytváří. Jiné epizody vulkanického blýskání mohou být vyvolávány srážkami ve vulkanickém prachu, při kterých vzniká náboj. K blýskání dochází někde na Zemi typicky více než 40 krát za každou sekundu.

Štítky: Sopka, Blesk, Sakurajima


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »