Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sopka Sakurajima s blýskáním

Uznání a copyright: Martin Rietze (Alien Landscapes on Planet Earth)

Proč se při erupcích sopek někdy blýská? Na snímku nahoře je sopka Sakurajima v jižním Japonsku, zachycená minulý měsíc při erupci. Magma bublá a je tak horká, že okamžitě, jak kapalná hornina vyprskne zezpodu na zemský povrch, tak září. Snímek nahoře je zvláště pozoruhodný, protože poblíž vrcholu vulkánu zachycuje blesky. Proč se blýská při obyčejných bouřkách je stále předmětem výzkumu a příčina vulkanického blýskání je ještě méně jasná. Jistě, blesky pomáhají vyrovnat oddělené oblasti s opačným elektrickým nábojem. Jedna hypotéza říká, že samotné vyvrhované bubliny magmatu nebo vulkanického popela jsou elektricky nabité a jejich pohyb takové oddělené oblasti vytváří. Jiné epizody vulkanického blýskání mohou být vyvolávány srážkami ve vulkanickém prachu, při kterých vzniká náboj. K blýskání dochází někde na Zemi typicky více než 40 krát za každou sekundu.

Štítky: Sopka, Blesk, Sakurajima


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »