Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdokupa M34

Uznání a copyright: Bob Franke

Tato krásná otevřená hvězdokupa M34 má na obloze zhruba velikost úplňku. Hvězdokupa, která leží ve vzdálenosti 1800 světelných let v souhvězdí Perseus, vypadá pěkně už i v malém dalekohledu. V této vzdálenosti M34 fyzicky zabírá asi 15 světelných let. Všechny hvězdy v M34 vznikly ve stejnou dobu z mračna prachu a plynu a jsou staré asi 200 miliónů let. Jak bude M34 podléhat gravitačním slapům a přiblížením k mezihvězdným mračnům a jiným hvězdám Mléčné dráhy, tak se nakonec rozptýlí, stejně jako kterákoliv jiná otevřená hvězdokupa, která obíhá v rovině naší galaxie. Naše vlastní Slunce nejspíše vzniklo v podobné otevřené hvězdokupě před více než 4 miliardami let.

Štítky: Galaktická kupa, Otevřená hvězdokupa, M34


41. vesmírný týden 2024

41. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 10. do 13. 10. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je jen velmi nízko u obzoru Venuše, téměř celou noc je viditelný Saturn, v druhé polovině noci Mars a Jupiter. Aktivita Slunce je vysoká. Na večerní oblohu má vstoupit poměrně jasná kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Při testu rakety Vulcan došlo k anomálii a uletěla tryska postranního motoru, ale bez vlivu na doručení nákladu na oběžnou dráhu. Očekáváme přistání mise Crew-8 z ISS zpátky na Zemi. Očekáváme starty dvou kosmických sond, jakmile bude opět povoleno raketám Falcon startovat. Před 60 lety proběhla riskantní mise Voschod 1 se třemi kosmonauty na palubě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2024 obdržel snímek „Slunce“, jehož autorem je Jakub Lieder.   Známe jej všichni. Ráno, zosobněné bohem Slunce Heliem, vyráží se svým spřežením od východu na západ a přináší Zemi blahodárné světlo. Na západě se jeho koně napojí a napasou a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Polární záře nad Pálavou

Další informace »