Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 891

Uznání a copyright: Bob Franke

Na tomto krásném kosmickém portrétu je NGC 891. Tato spirální galaxie má asi 100 tisíc světelných let a je vidět z naší perspektivy téměř z boku. NGC 891 je v souhvězdí Andromedy, nachází se ve vzdálenosti asi 30 miliónů světelných let a hodně se podobá naší Mléčné dráze. Centrální výduť už na první pohled protíná plochý, tenký galaktický disk spolu s oblastmi tmavého zakrývajícího prachu ve středu. Na tomto pohledu na NGC 891 z boku jsou též patrné filamenty prachu, které sahají stovky světelných let nad a pod centrální rovinu. Tento prach byl z disku nejspíše vyfoukáván výbuchy supernov nebo aktivitami při silném vznikání hvězd. Vedle tohoto galaktického disku jsou vidět i slabé sousední galaxie.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Ngc891


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »