Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 604: Rentgenové záření z obří porodnice hvězd

Uznání: X-ray: NASA / CXC / R. Tuellmann (Harvard-Smithsonian CfA) et al.;
Optical: NASA/AURA/STScI

Ve vzdálenosti necelých 3 miliónů světelných let se nachází nedaleká spirální galaxie M33, obří porodnice hvězd. NGC 604 měří asi 1300 světelných let, neboli skoro 100 násobek velikosti Mlhoviny Orion. Hvězdotvorná oblast NGC 604 je v Místní skupině galaxií druhá největší, hned za 30 Doradus, což je známá mlhovina Tarantule ve Velkém Magellanově mračnu. Tento barevný kompozit rentgenových dat (modře) z observatoře Chandra a optických údajů z Hubbla ukazují, že prostorné bubliny a dutiny vyplňuje horký, řídký, rentgenové záření emitující plyn. Je zajímavé, že samotná NGC 604 je rozdělena stěnou poměrně chladného plynu. Měření na západní (pravé) straně mlhoviny ukazují, že tento materiál zahřívají na rentgenové teploty energetické větry z kupy asi 200 mladých, hmotných hvězd. Rentgenovým zářením vyplněné dutiny na východní straně se zdají být starší, což naznačuje, že k jejich vzniku přispěly výbuchy supernov na konci života hmotných hvězd.

Štítky: Star-formation, Rentgenový, M33, Ngc604


3. vesmírný týden 2021

3. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 1. do 24. 1. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars procházející kolem Uranu. Aktivita Slunce je nízká. Proběhl první testovací zážeh centrálního stupně připravované obří rakety SLS. Naopak test Starship SN9 byl odložen pro výměnu motorů. Očekáváme starty rakety Falcon 9, Electron a LauncherOne. Krtek na Marsu skončil svou neúspěšnou misi. Podívejte se na kosmonautickou aplikaci a web pro děti. Před 15 lety startovala sonda New Horizons k planetě Pluto, aby následně prozkoumala už jen trpasličí planetu a jeden malý objekt Kuiperova pásu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

California-Taurus-M45

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2020 získal snímek „California-Taurus-M45“, jehož autorem je Evžen Brunner   Do našich krajin přichází pomalu zima a s ní se nám v průběhu noci vysoko nad hlavu dostávají zajímavá souhvězdí. Tak například Býk či Perseus. A

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety Uran a Mars blízko u sebe a přitom tak daleko od sebe

Další informace »