Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice v Měsíci

Uznání a copyright: Eric J. Zbinden

Brzy z večera 2. února zářil na obloze Měsíc v první čtvrti. Z místa na západním pobřeží USA nedaleko Mt. Hamilton v Kalifornii bylo možné pozorovat, jak se Mezinárodní kosmická stanice vyhoupla nad obzor a přešla před slunečním světlem ozářeným povrchem Měsíce. Přechod kosmické stanice trval 0.49 sekund. Tento ostrý, dobře načasovaný teleskopický snímek zachytil kosmickou stanici při přeletu na pozadí hladkého měsíčního Mare Serenitatis (Moře klidu). Orbitální základna putovala ve výšce 389 kilometrů neboli asi 230 mil od severozápadu na jihovýchod (z 2 hod na 8 hodin). Měsíc samotný byl pochopitelně v 1000 krát větší vzdálenosti. Třpytivá stanice na této pozoruhodné fotografii také nabízí náznak modravého odrazu světla od Země.

Štítky: Přechod, Mezinárodní kosmická stanice, ISS


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »