Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kosmická stanice v Měsíci

Uznání a copyright: Eric J. Zbinden

Brzy z večera 2. února zářil na obloze Měsíc v první čtvrti. Z místa na západním pobřeží USA nedaleko Mt. Hamilton v Kalifornii bylo možné pozorovat, jak se Mezinárodní kosmická stanice vyhoupla nad obzor a přešla před slunečním světlem ozářeným povrchem Měsíce. Přechod kosmické stanice trval 0.49 sekund. Tento ostrý, dobře načasovaný teleskopický snímek zachytil kosmickou stanici při přeletu na pozadí hladkého měsíčního Mare Serenitatis (Moře klidu). Orbitální základna putovala ve výšce 389 kilometrů neboli asi 230 mil od severozápadu na jihovýchod (z 2 hod na 8 hodin). Měsíc samotný byl pochopitelně v 1000 krát větší vzdálenosti. Třpytivá stanice na této pozoruhodné fotografii také nabízí náznak modravého odrazu světla od Země.

Štítky: Přechod, Mezinárodní kosmická stanice, ISS


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »