Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Lickovou observatoří

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Při pohledu z pečlivě vybraného místa byl při západu slunce vidět východ říjnového úplňku za Mount Hamilton, východně od San Jose v Kalifornii. Na tomto nádherném teleskopickém pohledu je vidět historická Lickova observatoř posazená na vrcholku hory vysoké 4200 stop (1260 m), přičemž observatoř i vycházející Měsíc zrovna sdílí teplé barvy filtrovaného slunečního světla. Dnes mohou všichni ti, kterým se poštěstilo mít jasnou oblohu, vidět nádherný měsíční úplněk. Dnešní úplněk dosáhne své plné fáze v 16:37 UT (světového času), pouze několik hodin po perigeu, nejbližším bodu své eliptické dráhy. Toto těsné přiblížení učiní prosincový úplněk tím největším úplňkem roku 2008 i když vyjde vysoko nad obzor.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Moonrise, Lick observatory


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »