Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce nad Lickovou observatoří

Uznání a copyright: Rick Baldridge

Při pohledu z pečlivě vybraného místa byl při západu slunce vidět východ říjnového úplňku za Mount Hamilton, východně od San Jose v Kalifornii. Na tomto nádherném teleskopickém pohledu je vidět historická Lickova observatoř posazená na vrcholku hory vysoké 4200 stop (1260 m), přičemž observatoř i vycházející Měsíc zrovna sdílí teplé barvy filtrovaného slunečního světla. Dnes mohou všichni ti, kterým se poštěstilo mít jasnou oblohu, vidět nádherný měsíční úplněk. Dnešní úplněk dosáhne své plné fáze v 16:37 UT (světového času), pouze několik hodin po perigeu, nejbližším bodu své eliptické dráhy. Toto těsné přiblížení učiní prosincový úplněk tím největším úplňkem roku 2008 i když vyjde vysoko nad obzor.

Štítky: Úplněk, Přízemí, Moonrise, Lick observatory


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »