Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: ESO, Stefan Gillessen (MPE), F. Eisenhauer, S. Trippe, T. Alexander, R. Genzel, F. Martins, T. Ott

Ve středu naší Mléčné dráhy se nachází superhmotná černá díra. Toto zjištění bylo kdysi kontraverzním tvrzením, ale nyní je podloženo 16 léty pozorování, které mapuje dráhy 28 hvězd velice blízko galaktického středu. S pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře a důmyslných infračervených kamer astronomové v průběhu času trpělivě měřili polohy a jednu hvězdu označenou S2 sledovali po celou oběžnou dráhu, která se ukázala asi 1 světelný den od středu Mléčné dráhy. Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že S2 se pohybuje pod vlivem ohromné gravitace kompaktního neviděného objektu, černé díry s hmotností 4 miliónů Sluncí. Jejich schopnost sledovat hvězdy tak blízko k galaktickému centru umožňuje přesně měřit hmotnost černé díry a tak určit vzdálenost ke středu na 27 000 světelných let. Tento pronikavý snímek v blízkém infračerveném světle ukazuje nahuštěné 3 světelné roky centrální Mléčné dráhy. Pěkná animace hvězd, které obíhají ve vzdálenosti světelných let od galaktického středu je zde.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »