Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2008

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2008

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ve středu Mléčné dráhy

Uznání: ESO, Stefan Gillessen (MPE), F. Eisenhauer, S. Trippe, T. Alexander, R. Genzel, F. Martins, T. Ott

Ve středu naší Mléčné dráhy se nachází superhmotná černá díra. Toto zjištění bylo kdysi kontraverzním tvrzením, ale nyní je podloženo 16 léty pozorování, které mapuje dráhy 28 hvězd velice blízko galaktického středu. S pomocí dalekohledů Evropské jižní observatoře a důmyslných infračervených kamer astronomové v průběhu času trpělivě měřili polohy a jednu hvězdu označenou S2 sledovali po celou oběžnou dráhu, která se ukázala asi 1 světelný den od středu Mléčné dráhy. Jejich výsledky přesvědčivě ukazují, že S2 se pohybuje pod vlivem ohromné gravitace kompaktního neviděného objektu, černé díry s hmotností 4 miliónů Sluncí. Jejich schopnost sledovat hvězdy tak blízko k galaktickému centru umožňuje přesně měřit hmotnost černé díry a tak určit vzdálenost ke středu na 27 000 světelných let. Tento pronikavý snímek v blízkém infračerveném světle ukazuje nahuštěné 3 světelné roky centrální Mléčné dráhy. Pěkná animace hvězd, které obíhají ve vzdálenosti světelných let od galaktického středu je zde.

Štítky: Mléčná dráha, Galaktický střed, Černá díra


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »