Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1055: Galaxie v krabici

Uznání a copyright: Ken Crawford (Rancho Del Sol Obs.), Collaboration: David Martinez-Delgado (MPIA, IAC), et al.

Velká a krásná spirální galaxie NGC 1055 je dominantním členem malé skupiny galaxií vzdálené zhruba 60 miliónů světelných let v hrozivém souhvězdí Cetus [Velryba]. Tento z boku viděný vesmírný ostrov měří asi 100 000 světelných let a co do velikosti se podobá naší vlastní Mléčné dráze. V popředí tohoto kosmického portrétu NGC 1055, tedy uvnitř Mléčné dráhy, jsou vidět barevné paprsčité hvězdy. Hloubkový snímek kromě houfu ještě vzdálenějších galaxií ještě ukazuje zvláštní vnitřní krabicovité halo, které se rozpíná daleko nad a pod prašnou rovinu této galaxie. Halo samotné je protkáno slabými, úzkými strukturami a mohlo by představovat zamíchané a rozprostřené trosky ze satelitní galaxie rozbité větší spirálou někdy před 10 miliardami let.

Štítky: Spirální galaxie, Halo, Satellite galaxy, Ngc1055, Star stream


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »