Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární mlhovina Mz3: Mlhovina Mravenec

Credit: R. Sahai (JPL) et al., Hubble Heritage Team, ESA, NASA

Proč není tento mravenec jako velká koule? Planetární mlhovina Mz3 je odvržena hvězdou podobnou našemu Slunci, které je jistě kulaté. Proč potom plyn, který proudí pryč, vytváří mlhovinu ve tvaru mravence, která zjevně kulatá není. Mezi vodítka, proč tomu tak je, může patřit vysoká rychlost 1000 kilometrů za sekundu vyvrhovaného plynu, světelný rok dlouhá struktura a magnetismus hvězdy, viditelné nahoře ve středu mlhoviny. Jednou možnou odpovědí je, že Mz3 skrývá druhou, slabší hvězdu, která obíhá v blízkosti jasné hvězdy. Další hypotéza praví, že plyn rozstřikuje vlastní rotace hvězdy a magnetické pole. Jelikož centrální hvězda vypadá podobně jako naše vlastní Slunce, tak astronomové doufají, že lepší pochopení historie tohoto kosmického mravence může poskytnout užitečný náhled do pravděpodobné budoucnosti našeho vlastního Slunce a Země.

Štítky: Planetární mlhovina, Ant Nebula, Mz 3


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »