Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový pilíř v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, and M. Livio and the Hubble 20th Anniversary Team (STScI)

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která ho pomalu ničí. Toto strašidlo vpravo je ve skutečnosti neživý pilíř plynu a prachu, který na délku měří přes světelný rok. Hvězda samotná není přes neprůhledný prach viditelná, ale dochází u ní k vzplanutím, která uvolňují proudy energetických částic. Podobné epické bitvy se vedou v celé hvězdotvorné mlhovině Carina. Hvězdy nakonec vyhrají a v příštích 100 000 letech svoje pilíře stvoření zničí a výsledkem bude nová otevřená hvězdokupa. Růžové tečky na snímku jsou nově vzniklé hvězdy, které se již ze svého rodného strašidla vymanily. Snímek nahoře byl zveřejněn minulý týden na počest 20 let provozu Hubblova kosmického dalekohledu. Technické jméno pro hvězdné výtrysky jsou Herbig-Harovy objekty. Jak hvězdy Herbig-Harovy výtrysky utvářejí je stále předmětem výzkumu, ale nejspíše tam budou kolem centrálních hvězd vířit i akreční disky. Druhý impozantní Herbig-Harův výtrysk je vidět diagonálně ve středu snímku.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Dust pillar, Herbig Haro jets


49. vesmírný týden 2019

49. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 2. 12. do 8. 12. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, Jupiter rychle mizí. Ráno je vidět Merkur a Mars. Na ISS má proběhnout další výstup k AMS-02 a měly by k ní startovat dvě zásobovací lodi. Před 380 lety byl pozorován první přechod Venuše přes sluneční kotouč.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety nad západním obzorem

Další informace »