Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachový pilíř v mlhovině Carina

Uznání: NASA, ESA, and M. Livio and the Hubble 20th Anniversary Team (STScI)

V hlavě tohoto mezihvězdného strašidla je hvězda, která ho pomalu ničí. Toto strašidlo vpravo je ve skutečnosti neživý pilíř plynu a prachu, který na délku měří přes světelný rok. Hvězda samotná není přes neprůhledný prach viditelná, ale dochází u ní k vzplanutím, která uvolňují proudy energetických částic. Podobné epické bitvy se vedou v celé hvězdotvorné mlhovině Carina. Hvězdy nakonec vyhrají a v příštích 100 000 letech svoje pilíře stvoření zničí a výsledkem bude nová otevřená hvězdokupa. Růžové tečky na snímku jsou nově vzniklé hvězdy, které se již ze svého rodného strašidla vymanily. Snímek nahoře byl zveřejněn minulý týden na počest 20 let provozu Hubblova kosmického dalekohledu. Technické jméno pro hvězdné výtrysky jsou Herbig-Harovy objekty. Jak hvězdy Herbig-Harovy výtrysky utvářejí je stále předmětem výzkumu, ale nejspíše tam budou kolem centrálních hvězd vířit i akreční disky. Druhý impozantní Herbig-Harův výtrysk je vidět diagonálně ve středu snímku.

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Dust pillar, Herbig Haro jets


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »