Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bloop: Tajemný zvuk z hloubi oceánu

Uznání: NOAA, SOSUS

Jak vzniká tento podivný zvuk v pozemském Tichém oceánu? Na obrázku nahoře je vizuální reprezentace hlasitého a neobvyklého zvuku nazvaného bloop, který zachytily v roce 1997 hloubkové podmořské mikrofony. V grafu nahoře je na vodorovné ose čas a na svislé ose se objevuje zvuk a jasnost vyznačuje hlasitost. Ačkoliv jsou bloopy jedny z nejhlasitějších zvuků jakéhokoliv druhu zaznamenaného v pozemských oceánech, tak jejich původ zůstává neznámý. Tento bloop několikrát zvučel u jižního pobřeží Jižní Ameriky a byl slyšitelný 5 000 kilometrů daleko. I když se tento zvuk podobá zvukům vyluzovaným žijícími organismy, tak ani dosti velké modré velryby si nebroukají tak hlasitě. Tyto zvuky vedou k hypotéze, že se v neprozkoumaných temnotách pozemských hlubokých oceánů ukrývají ještě větší formy života. Méně inspirující možností je, že tyto zvuky jsou výsledkem nějakého tření ledovců. Od roku 1997 nebyly žádné další bloopy slyšet, i když jiné hlasité a nevysvětlené zvuky zaznamenány byly.

Štítky: Oceán, Sound, Bloop


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »