Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bloop: Tajemný zvuk z hloubi oceánu

Uznání: NOAA, SOSUS

Jak vzniká tento podivný zvuk v pozemském Tichém oceánu? Na obrázku nahoře je vizuální reprezentace hlasitého a neobvyklého zvuku nazvaného bloop, který zachytily v roce 1997 hloubkové podmořské mikrofony. V grafu nahoře je na vodorovné ose čas a na svislé ose se objevuje zvuk a jasnost vyznačuje hlasitost. Ačkoliv jsou bloopy jedny z nejhlasitějších zvuků jakéhokoliv druhu zaznamenaného v pozemských oceánech, tak jejich původ zůstává neznámý. Tento bloop několikrát zvučel u jižního pobřeží Jižní Ameriky a byl slyšitelný 5 000 kilometrů daleko. I když se tento zvuk podobá zvukům vyluzovaným žijícími organismy, tak ani dosti velké modré velryby si nebroukají tak hlasitě. Tyto zvuky vedou k hypotéze, že se v neprozkoumaných temnotách pozemských hlubokých oceánů ukrývají ještě větší formy života. Méně inspirující možností je, že tyto zvuky jsou výsledkem nějakého tření ledovců. Od roku 1997 nebyly žádné další bloopy slyšet, i když jiné hlasité a nevysvětlené zvuky zaznamenány byly.

Štítky: Oceán, Sound, Bloop


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »