Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ na zlatém moři

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Obloha byla 17. dubna jasná a jak se začala blížit noc, tak i barva Slunce byla nádherná. Tento skvělý teleskopický pohled zachycuje z jižního pobřeží Velké Británie zbotnalý a zborcený tvar Slunce. Moře, které odráží jasný sloupec slunečního světla, se zdá také zlaté a jeho obzor lemuje město Portsmouth. Jsou tyto barvy více intenzivní díky vulkanickému prachu? Možná že ne. Normálně jsou barvy západu (a východu) velice dramatické, zvláště, pokud je čistá atmosféra a Slunce je vidět velmi nízko nad obzorem, jako na této scéně. Ovšem velké prachové částice, jako ty z mračen popela nepřejícího aerolinkám z islandské sopky Eyjafjallajökull, mají tendenci vytvářet difuzní a tlumenější barvy západu.

Štítky: Sopka, Západ slunce, Eyjafjallajokull


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »