Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ na zlatém moři

Uznání a copyright: Pete Lawrence (Digital-Astronomy)

Obloha byla 17. dubna jasná a jak se začala blížit noc, tak i barva Slunce byla nádherná. Tento skvělý teleskopický pohled zachycuje z jižního pobřeží Velké Británie zbotnalý a zborcený tvar Slunce. Moře, které odráží jasný sloupec slunečního světla, se zdá také zlaté a jeho obzor lemuje město Portsmouth. Jsou tyto barvy více intenzivní díky vulkanickému prachu? Možná že ne. Normálně jsou barvy západu (a východu) velice dramatické, zvláště, pokud je čistá atmosféra a Slunce je vidět velmi nízko nad obzorem, jako na této scéně. Ovšem velké prachové částice, jako ty z mračen popela nepřejícího aerolinkám z islandské sopky Eyjafjallajökull, mají tendenci vytvářet difuzní a tlumenější barvy západu.

Štítky: Sopka, Západ slunce, Eyjafjallajokull


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »