Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popel a blesky nad islandskou sopkou

Uznání: Boaworm, Wikipedia

Proč nedávná sopečná erupce na Islandu vytvořila tolik popela? I když velký mrak popela nebyl svým množstvím zase tak neobvyklý, jeho poloha stojí za pozornost, jelikož se odvál přes velice zalidněné oblasti. Sopka Eyjafjallajökull na jihu Islandu začala soptit 20. března a její druhá erupce začala pod středem malého ledovce 14. dubna. Ani erupce nebyla neobvykle silná. Tato druhá erupce ale roztála velké množství ledu z ledovce, který následně ochladil a fragmentoval lávu do hranatých sklovitých částic, které byly unášeny větrem ve stoupajícím oblaku vulkanického kouře. Na dva dny starém snímku nahoře ozařují kouř stoupající ze sopky Eyjafjallajökull blesky.

Štítky: Sopka, Iceland, Ash


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »