Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Popel a blesky nad islandskou sopkou

Uznání: Boaworm, Wikipedia

Proč nedávná sopečná erupce na Islandu vytvořila tolik popela? I když velký mrak popela nebyl svým množstvím zase tak neobvyklý, jeho poloha stojí za pozornost, jelikož se odvál přes velice zalidněné oblasti. Sopka Eyjafjallajökull na jihu Islandu začala soptit 20. března a její druhá erupce začala pod středem malého ledovce 14. dubna. Ani erupce nebyla neobvykle silná. Tato druhá erupce ale roztála velké množství ledu z ledovce, který následně ochladil a fragmentoval lávu do hranatých sklovitých částic, které byly unášeny větrem ve stoupajícím oblaku vulkanického kouře. Na dva dny starém snímku nahoře ozařují kouř stoupající ze sopky Eyjafjallajökull blesky.

Štítky: Sopka, Iceland, Ash


7. vesmírný týden 2019

7. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 2. do 17. 2. 2019. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je vidět Mars a Uran, ráno Jupiter, Venuše a Saturn. Pomalu se večer vynoří i Merkur. Kometa C/2018 Y1 (Iwamoto) trochu připomíná 46P z před dvou měsíců. Ultima Thule asi není tak kulatá, jak se myslelo. InSight dokončila instalaci seismometru. ExoMars 2020 bude mít jméno Rosalind. Před 455 lety se narodil Galileo Galilei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek „Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea“, jehož autorem je Evžen Brunner   Vítězný snímek měsíce ledna 2019 soutěže Česká astrofotografie měsíce, která probíhá pod patronací České astronomické společnosti, je snímek

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety 123P/West-Hartley

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Jasno, Měsíc mezi první čtvrtí a úplňkem.

Další informace »