Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy měsíce Dione a Titan ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI; Color composite: Emily Lakdawalla

Jaké by to bylo dívat se na oblohu s mnoha měsíci? Právě taková je obloha nad Saturnem. Když se měsíce zdají blízko vedle sebe, tak ukazují podobné fáze. Tento pohled s dvěma známými měsíci Saturnu v ubývající fázi zachytila minulý měsíc robotizovaná kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Titan vlevo je jedním z největších měsíců ve Sluneční soustavě a je neustále zahalen v mracích. V roce 2005 přistála na Titanu sonda Huygens a umožnila lidstvu poprvé nahlédnout na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo má méně než čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Tento nekalibrovaný snímek nahoře byl zachycen 10. dubna poté, co v předchozím týdnu sonda Cassini proletěla kolem každého tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Titan, Dione


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »