Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy měsíce Dione a Titan ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI; Color composite: Emily Lakdawalla

Jaké by to bylo dívat se na oblohu s mnoha měsíci? Právě taková je obloha nad Saturnem. Když se měsíce zdají blízko vedle sebe, tak ukazují podobné fáze. Tento pohled s dvěma známými měsíci Saturnu v ubývající fázi zachytila minulý měsíc robotizovaná kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Titan vlevo je jedním z největších měsíců ve Sluneční soustavě a je neustále zahalen v mracích. V roce 2005 přistála na Titanu sonda Huygens a umožnila lidstvu poprvé nahlédnout na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo má méně než čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Tento nekalibrovaný snímek nahoře byl zachycen 10. dubna poté, co v předchozím týdnu sonda Cassini proletěla kolem každého tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Titan, Dione


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru před Sluncem

Bílov okr. NJ, čas 13:50 SEČ

Další informace »