Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy měsíce Dione a Titan ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI; Color composite: Emily Lakdawalla

Jaké by to bylo dívat se na oblohu s mnoha měsíci? Právě taková je obloha nad Saturnem. Když se měsíce zdají blízko vedle sebe, tak ukazují podobné fáze. Tento pohled s dvěma známými měsíci Saturnu v ubývající fázi zachytila minulý měsíc robotizovaná kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Titan vlevo je jedním z největších měsíců ve Sluneční soustavě a je neustále zahalen v mracích. V roce 2005 přistála na Titanu sonda Huygens a umožnila lidstvu poprvé nahlédnout na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo má méně než čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Tento nekalibrovaný snímek nahoře byl zachycen 10. dubna poté, co v předchozím týdnu sonda Cassini proletěla kolem každého tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Titan, Dione


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »