Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy měsíce Dione a Titan ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI; Color composite: Emily Lakdawalla

Jaké by to bylo dívat se na oblohu s mnoha měsíci? Právě taková je obloha nad Saturnem. Když se měsíce zdají blízko vedle sebe, tak ukazují podobné fáze. Tento pohled s dvěma známými měsíci Saturnu v ubývající fázi zachytila minulý měsíc robotizovaná kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Titan vlevo je jedním z největších měsíců ve Sluneční soustavě a je neustále zahalen v mracích. V roce 2005 přistála na Titanu sonda Huygens a umožnila lidstvu poprvé nahlédnout na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo má méně než čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Tento nekalibrovaný snímek nahoře byl zachycen 10. dubna poté, co v předchozím týdnu sonda Cassini proletěla kolem každého tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Titan, Dione


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »