Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnovy měsíce Dione a Titan ze sondy Cassini

Uznání: NASA/JPL/SSI; Color composite: Emily Lakdawalla

Jaké by to bylo dívat se na oblohu s mnoha měsíci? Právě taková je obloha nad Saturnem. Když se měsíce zdají blízko vedle sebe, tak ukazují podobné fáze. Tento pohled s dvěma známými měsíci Saturnu v ubývající fázi zachytila minulý měsíc robotizovaná kosmická sonda Cassini, která je nyní družicí Saturnu. Titan vlevo je jedním z největších měsíců ve Sluneční soustavě a je neustále zahalen v mracích. V roce 2005 přistála na Titanu sonda Huygens a umožnila lidstvu poprvé nahlédnout na jeho neobvyklý povrch. Dione vpravo má méně než čtvrtinový průměr Titanu a nemá žádnou významnou atmosféru. Tento nekalibrovaný snímek nahoře byl zachycen 10. dubna poté, co v předchozím týdnu sonda Cassini proletěla kolem každého tohoto měsíce.

Štítky: Saturn, Titan, Dione


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »