Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

STEREO zobrazilo velkou eruptivní protuberanci

Uznání: STEREO Project, NASA

Co se to stalo s naším Sluncem? Slunce minulý týden vyprodukovalo jednu z nejsilnějších vůbec kdy pozorovaných eruptivních protuberancí. Protuberance na snímku nahoře vzplanula během pár hodin a jako film ji zachytila dvojice družic Slunce NASA STEREO. Klidná sluneční protuberance je mračno horkého slunečního plynu udržovaného nad slunečním povrchem magnetickým polem Slunce. Protuberance mohou ovšem nepředvídatelně vybuchnout a do Sluneční soustavy mohou vyvrhnout horký plyn jako CME - (Coronal Mass Ejection). Pod rostoucí pás horkého plynu na snímku nahoře by se snadno vešlo mnoho Zemí. I když se ví, že energetický mechanismus, který vytváří a udržuje sluneční protuberance nějak souvisí s proměnlivým magnetickým polem Slunce, tak je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Stereo


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »