Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

STEREO zobrazilo velkou eruptivní protuberanci

Uznání: STEREO Project, NASA

Co se to stalo s naším Sluncem? Slunce minulý týden vyprodukovalo jednu z nejsilnějších vůbec kdy pozorovaných eruptivních protuberancí. Protuberance na snímku nahoře vzplanula během pár hodin a jako film ji zachytila dvojice družic Slunce NASA STEREO. Klidná sluneční protuberance je mračno horkého slunečního plynu udržovaného nad slunečním povrchem magnetickým polem Slunce. Protuberance mohou ovšem nepředvídatelně vybuchnout a do Sluneční soustavy mohou vyvrhnout horký plyn jako CME - (Coronal Mass Ejection). Pod rostoucí pás horkého plynu na snímku nahoře by se snadno vešlo mnoho Zemí. I když se ví, že energetický mechanismus, který vytváří a udržuje sluneční protuberance nějak souvisí s proměnlivým magnetickým polem Slunce, tak je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Stereo


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »