Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

STEREO zobrazilo velkou eruptivní protuberanci

Uznání: STEREO Project, NASA

Co se to stalo s naším Sluncem? Slunce minulý týden vyprodukovalo jednu z nejsilnějších vůbec kdy pozorovaných eruptivních protuberancí. Protuberance na snímku nahoře vzplanula během pár hodin a jako film ji zachytila dvojice družic Slunce NASA STEREO. Klidná sluneční protuberance je mračno horkého slunečního plynu udržovaného nad slunečním povrchem magnetickým polem Slunce. Protuberance mohou ovšem nepředvídatelně vybuchnout a do Sluneční soustavy mohou vyvrhnout horký plyn jako CME - (Coronal Mass Ejection). Pod rostoucí pás horkého plynu na snímku nahoře by se snadno vešlo mnoho Zemí. I když se ví, že energetický mechanismus, který vytváří a udržuje sluneční protuberance nějak souvisí s proměnlivým magnetickým polem Slunce, tak je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Stereo


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »