Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

STEREO zobrazilo velkou eruptivní protuberanci

Uznání: STEREO Project, NASA

Co se to stalo s naším Sluncem? Slunce minulý týden vyprodukovalo jednu z nejsilnějších vůbec kdy pozorovaných eruptivních protuberancí. Protuberance na snímku nahoře vzplanula během pár hodin a jako film ji zachytila dvojice družic Slunce NASA STEREO. Klidná sluneční protuberance je mračno horkého slunečního plynu udržovaného nad slunečním povrchem magnetickým polem Slunce. Protuberance mohou ovšem nepředvídatelně vybuchnout a do Sluneční soustavy mohou vyvrhnout horký plyn jako CME - (Coronal Mass Ejection). Pod rostoucí pás horkého plynu na snímku nahoře by se snadno vešlo mnoho Zemí. I když se ví, že energetický mechanismus, který vytváří a udržuje sluneční protuberance nějak souvisí s proměnlivým magnetickým polem Slunce, tak je stále předmětem výzkumu.

Štítky: Slunce, Protuberance, Stereo


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »