Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká eruptivní protuberance z SDO

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Někdy část Slunce prostě vybuchne do vesmíru. Tyto exploze mohou nastat jako silná sluneční vzplanutí, koronální výtrysky hmoty, nebo poměrně krotké eruptivní sluneční protuberance. Nahoře je vidět jedna z největších dosud pozorovaných slunečních protuberancí spojená s následným koronálním výtryskem hmoty. Tato protuberance vytryskla minulý měsíc a byla zaznamenána několika slunečními přístroji, včetně nedávno vypuštěné observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Časovou smyčku nahoře zachytila SDO v průběhu několika hodin. Naše Slunce se v nedávných měsících po několika letech neobvykle nečinného slunečního minima stává více aktivní. Očekává se, že během několika následujích let dosáhne slunečního maxima a představí dramatický nárůst slunečních skvrn a všech typů slunečních explozí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, Video, Sdo


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »