Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká eruptivní protuberance z SDO

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Někdy část Slunce prostě vybuchne do vesmíru. Tyto exploze mohou nastat jako silná sluneční vzplanutí, koronální výtrysky hmoty, nebo poměrně krotké eruptivní sluneční protuberance. Nahoře je vidět jedna z největších dosud pozorovaných slunečních protuberancí spojená s následným koronálním výtryskem hmoty. Tato protuberance vytryskla minulý měsíc a byla zaznamenána několika slunečními přístroji, včetně nedávno vypuštěné observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Časovou smyčku nahoře zachytila SDO v průběhu několika hodin. Naše Slunce se v nedávných měsících po několika letech neobvykle nečinného slunečního minima stává více aktivní. Očekává se, že během několika následujích let dosáhne slunečního maxima a představí dramatický nárůst slunečních skvrn a všech typů slunečních explozí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, Video, Sdo


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »