Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká eruptivní protuberance z SDO

Uznání: NASA/Goddard/SDO AIA Team

Někdy část Slunce prostě vybuchne do vesmíru. Tyto exploze mohou nastat jako silná sluneční vzplanutí, koronální výtrysky hmoty, nebo poměrně krotké eruptivní sluneční protuberance. Nahoře je vidět jedna z největších dosud pozorovaných slunečních protuberancí spojená s následným koronálním výtryskem hmoty. Tato protuberance vytryskla minulý měsíc a byla zaznamenána několika slunečními přístroji, včetně nedávno vypuštěné observatoře SDO (Solar Dynamics Observatory). Časovou smyčku nahoře zachytila SDO v průběhu několika hodin. Naše Slunce se v nedávných měsících po několika letech neobvykle nečinného slunečního minima stává více aktivní. Očekává se, že během několika následujích let dosáhne slunečního maxima a představí dramatický nárůst slunečních skvrn a všech typů slunečních explozí.

Štítky: Slunce, Eruptivní protuberance, Video, Sdo


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »