Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zježené modré Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce možná vypadá měkké a nadýchané, ale není. Naše Slunce je extrémně velká koule bublajícího horkého plynu, většinou vodíku. Obrázek našeho Slunce nahoře byl pořízen minulý měsíc ve specifické červené barvě světla emitovaného vodíkem zvané H-alfa a potom barevně překlopen do modré barvy. V tomto světle jsou zvlášť dobře vidět podrobnosti sluneční chromosféry a jsou zvýrazněny početné tenké trubice magneticky drženého horkého plynu, známé jako spikule, které stoupají ze Slunce jako vlákna z plyšového koberce. Naše Slunce září, protože je horké, ale nehoří. Hoření je rychlým vázáním kyslíku, ale na Slunci je kyslíku velice málo. Zdrojem energie je nukleární fúze vodíku na helium hluboko v jádru Slunce. Ten den na Slunci nebyly viditelné žádné sluneční skvrny ani velké aktivní oblasti, i když na okrajích jsou vidět sluneční protuberance.

Štítky: Slunce, Spicules, H alpha


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »