Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zježené modré Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce možná vypadá měkké a nadýchané, ale není. Naše Slunce je extrémně velká koule bublajícího horkého plynu, většinou vodíku. Obrázek našeho Slunce nahoře byl pořízen minulý měsíc ve specifické červené barvě světla emitovaného vodíkem zvané H-alfa a potom barevně překlopen do modré barvy. V tomto světle jsou zvlášť dobře vidět podrobnosti sluneční chromosféry a jsou zvýrazněny početné tenké trubice magneticky drženého horkého plynu, známé jako spikule, které stoupají ze Slunce jako vlákna z plyšového koberce. Naše Slunce září, protože je horké, ale nehoří. Hoření je rychlým vázáním kyslíku, ale na Slunci je kyslíku velice málo. Zdrojem energie je nukleární fúze vodíku na helium hluboko v jádru Slunce. Ten den na Slunci nebyly viditelné žádné sluneční skvrny ani velké aktivní oblasti, i když na okrajích jsou vidět sluneční protuberance.

Štítky: Slunce, Spicules, H alpha


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SLNKO

SLNKO

Další informace »