Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zježené modré Slunce

Uznání a copyright: Alan Friedman (Averted Imagination)

Naše Slunce možná vypadá měkké a nadýchané, ale není. Naše Slunce je extrémně velká koule bublajícího horkého plynu, většinou vodíku. Obrázek našeho Slunce nahoře byl pořízen minulý měsíc ve specifické červené barvě světla emitovaného vodíkem zvané H-alfa a potom barevně překlopen do modré barvy. V tomto světle jsou zvlášť dobře vidět podrobnosti sluneční chromosféry a jsou zvýrazněny početné tenké trubice magneticky drženého horkého plynu, známé jako spikule, které stoupají ze Slunce jako vlákna z plyšového koberce. Naše Slunce září, protože je horké, ale nehoří. Hoření je rychlým vázáním kyslíku, ale na Slunci je kyslíku velice málo. Zdrojem energie je nukleární fúze vodíku na helium hluboko v jádru Slunce. Ten den na Slunci nebyly viditelné žádné sluneční skvrny ani velké aktivní oblasti, i když na okrajích jsou vidět sluneční protuberance.

Štítky: Slunce, Spicules, H alpha


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »