Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády versus Kalifornie

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Vpravo nahoře jsou modře oblečené Plejády. Plejády jsou též známy jako Sedm sester (anglicky) a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejsnáze viditelných otevřených hvězdokup na obloze. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a měří jen 13 světelných let. Kolem hvězd je nádherná modrá reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Legenda praví, že od té doby, co byla hvězdokupa pojmenována, jedna z nejjasnějších hvězd zeslábla. Vlevo dole červeně září mlhovina Kalifornie. Mlhovina Kalifornie se podobá stejnojmennému státu, je mnohem slabší a tudíž je obtížnější ji uvidět než Plejády. Tato masa červeně zářícího vodíku je též známá pod názvem NGC 1499 a je ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Přestože by se mezi oba útvary vešlo 250 úplňků, tak tento hloubkový kompozitní obraz je zachycuje oba.

Štítky: Prach, Plejády, California nebula


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »