Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády versus Kalifornie

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Vpravo nahoře jsou modře oblečené Plejády. Plejády jsou též známy jako Sedm sester (anglicky) a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejsnáze viditelných otevřených hvězdokup na obloze. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a měří jen 13 světelných let. Kolem hvězd je nádherná modrá reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Legenda praví, že od té doby, co byla hvězdokupa pojmenována, jedna z nejjasnějších hvězd zeslábla. Vlevo dole červeně září mlhovina Kalifornie. Mlhovina Kalifornie se podobá stejnojmennému státu, je mnohem slabší a tudíž je obtížnější ji uvidět než Plejády. Tato masa červeně zářícího vodíku je též známá pod názvem NGC 1499 a je ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Přestože by se mezi oba útvary vešlo 250 úplňků, tak tento hloubkový kompozitní obraz je zachycuje oba.

Štítky: Prach, Plejády, California nebula


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »