Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády versus Kalifornie

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Vpravo nahoře jsou modře oblečené Plejády. Plejády jsou též známy jako Sedm sester (anglicky) a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejsnáze viditelných otevřených hvězdokup na obloze. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a měří jen 13 světelných let. Kolem hvězd je nádherná modrá reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Legenda praví, že od té doby, co byla hvězdokupa pojmenována, jedna z nejjasnějších hvězd zeslábla. Vlevo dole červeně září mlhovina Kalifornie. Mlhovina Kalifornie se podobá stejnojmennému státu, je mnohem slabší a tudíž je obtížnější ji uvidět než Plejády. Tato masa červeně zářícího vodíku je též známá pod názvem NGC 1499 a je ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Přestože by se mezi oba útvary vešlo 250 úplňků, tak tento hloubkový kompozitní obraz je zachycuje oba.

Štítky: Prach, Plejády, California nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »