Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plejády versus Kalifornie

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo (Deep Sky Colors)

Vpravo nahoře jsou modře oblečené Plejády. Plejády jsou též známy jako Sedm sester (anglicky) a M45, a jsou jednou z nejjasnějších a nejsnáze viditelných otevřených hvězdokup na obloze. Plejády obsahují přes 3000 hvězd, jsou asi 400 světelných let daleko a měří jen 13 světelných let. Kolem hvězd je nádherná modrá reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Legenda praví, že od té doby, co byla hvězdokupa pojmenována, jedna z nejjasnějších hvězd zeslábla. Vlevo dole červeně září mlhovina Kalifornie. Mlhovina Kalifornie se podobá stejnojmennému státu, je mnohem slabší a tudíž je obtížnější ji uvidět než Plejády. Tato masa červeně zářícího vodíku je též známá pod názvem NGC 1499 a je ve vzdálenosti asi 1500 světelných let. Přestože by se mezi oba útvary vešlo 250 úplňků, tak tento hloubkový kompozitní obraz je zachycuje oba.

Štítky: Prach, Plejády, California nebula


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »