Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start rakety Ares 1 X

Uznání a copyright: Rory A. Duncan (United Space Alliance)

Agentura NASA minulý týden vyzkoušela novou raketu. Raketa Ares 1-X byla první raketou nesouvisející s raketoplánem vypuštěnou z Kennedyho kosmického střediska od období Saturnů, které vynášely lidi na oběžnou dráhu Země a k Měsíci v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století. NASA zkouší Ares jako náhradu za stárnoucí flotilu raketoplánů. Ohromný výkon rakety Ares 1-X dokáže těžkou raketu po startu urychlit na rychlost 100 kilometrů za hodinu za méně než osm sekund. Minulý týden vypuštěná raketa byla delší než fotbalové hřiště a byla pokrytá více než 700 čidly, což inženýrům umožní vyladit budoucí rakety Ares. Na obrázku nahoře vzlétá Ares 1-X do vesmíru a vrcholek rakety obklopuje rázový límec vodních kapiček, které se pravděpodobně vytvořily při náhlém poklesu tlaku vzduchu.

Štítky: Raketa, Launch, Ares 1-X


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »