Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán před úsvitem

Uznání a copyright: Charles Danforth (CASA, U. Colorado)

Tento raketoplán odstartoval do vesmíru. Na snímku nahoře z minulého měsíce je raketoplán Atlantis na rampě 39A před úsvitem při přípravě na start. Raketoplán samotný je vidět na obrázku vpravo a je připojený k hnědé nádrži s kapalným palivem s dvěma bílými pomocnými startovacími raketami. Ve středu snímku je více než 100 metrů vysoká konstrukce Fixed Service Structure s bílým bleskosvodem nahoře. Od neděle raketoplán zahájí jeden ze svých nejambicióznějších úkolů: čtvrtou misi na opravu a vylepšení stárnoucího Hubblova kosmického dalekohledu. Hubblova náhrada, kosmický dalekohled James Webb, má být vypuštěn v roce 2014.

Štítky: Raketoplán, Dawn, Launch tower


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »