Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán před úsvitem

Uznání a copyright: Charles Danforth (CASA, U. Colorado)

Tento raketoplán odstartoval do vesmíru. Na snímku nahoře z minulého měsíce je raketoplán Atlantis na rampě 39A před úsvitem při přípravě na start. Raketoplán samotný je vidět na obrázku vpravo a je připojený k hnědé nádrži s kapalným palivem s dvěma bílými pomocnými startovacími raketami. Ve středu snímku je více než 100 metrů vysoká konstrukce Fixed Service Structure s bílým bleskosvodem nahoře. Od neděle raketoplán zahájí jeden ze svých nejambicióznějších úkolů: čtvrtou misi na opravu a vylepšení stárnoucího Hubblova kosmického dalekohledu. Hubblova náhrada, kosmický dalekohled James Webb, má být vypuštěn v roce 2014.

Štítky: Raketoplán, Dawn, Launch tower


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »