Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Raketoplán před úsvitem

Uznání a copyright: Charles Danforth (CASA, U. Colorado)

Tento raketoplán odstartoval do vesmíru. Na snímku nahoře z minulého měsíce je raketoplán Atlantis na rampě 39A před úsvitem při přípravě na start. Raketoplán samotný je vidět na obrázku vpravo a je připojený k hnědé nádrži s kapalným palivem s dvěma bílými pomocnými startovacími raketami. Ve středu snímku je více než 100 metrů vysoká konstrukce Fixed Service Structure s bílým bleskosvodem nahoře. Od neděle raketoplán zahájí jeden ze svých nejambicióznějších úkolů: čtvrtou misi na opravu a vylepšení stárnoucího Hubblova kosmického dalekohledu. Hubblova náhrada, kosmický dalekohled James Webb, má být vypuštěn v roce 2014.

Štítky: Raketoplán, Dawn, Launch tower


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »