Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Ohio

Uznání a copyright: Todd Sladoje

Proč by měl mrak hrát všemi barvami? Poměrně vzácný úkaz známý jako perleťové mraky může simultánně vykazovat neobvykle živé barvy nebo i celé spektrum. Tyto mraky vznikají z malých vodních kapiček o téměř stejné velikosti. Pokud je Slunce ve správné poloze nebo se skrývá za hustými mraky, tak řidší mraky téměř koherentně významně ohýbají sluneční světlo a různé barvy jsou různě odchýleny. Proto pozorovatelé z trochu jiných směrů vidí jiné barvy. Hodně mraků začíná jednolitou oblastí, která by sice mohla vykazovat perleťovost, ale rychle se stává příliš tlustá, příliš promíchaná nebo příliš daleko od Slunce, než aby vykazovala výrazné barvy. Tento perleťový mrak byl minulý týden vyfotografován přes polarizační objektiv nad městem Dublin ve státě Ohio.

Štítky: Mračna, Iridescence, Ohio


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »