Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťový mrak nad Ohio

Uznání a copyright: Todd Sladoje

Proč by měl mrak hrát všemi barvami? Poměrně vzácný úkaz známý jako perleťové mraky může simultánně vykazovat neobvykle živé barvy nebo i celé spektrum. Tyto mraky vznikají z malých vodních kapiček o téměř stejné velikosti. Pokud je Slunce ve správné poloze nebo se skrývá za hustými mraky, tak řidší mraky téměř koherentně významně ohýbají sluneční světlo a různé barvy jsou různě odchýleny. Proto pozorovatelé z trochu jiných směrů vidí jiné barvy. Hodně mraků začíná jednolitou oblastí, která by sice mohla vykazovat perleťovost, ale rychle se stává příliš tlustá, příliš promíchaná nebo příliš daleko od Slunce, než aby vykazovala výrazné barvy. Tento perleťový mrak byl minulý týden vyfotografován přes polarizační objektiv nad městem Dublin ve státě Ohio.

Štítky: Mračna, Iridescence, Ohio


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »