Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Původ 40 tisíců meteorů na celé obloze

Uznání a copyright: SonotaCo Network, Japan

Odkud přicházejí meteory? Viditelné meteory jsou typicky zrnka písku z ledu a horniny, která se kdysi odštěpila od komet. Mnoho meteorických rojů je spojováno se známými kometami, i když zůstávají některé zapeklité osiřelé roje. Skupina nadšených meteorářů v Japonsku nedávno vytvořila síť více jak 100 videokamer rozmístěných v 25 dobře oddělených místech. Tato bezprecedentní síť nejenom že během dvou let zaznamenala 240 000 opticky jasných meteorů, ale téměř 40 000 pozorování meteorů bylo z více než jedné stanice. Tyto vícestaniční události byly zvlášť zajímavé, jelikož umožnily extrapolovat trajektorie meteorů zpět ve Sluneční soustavě. Nahoře je vidět výsledná mapa radiantů s mnoha dobře známými meteorickými roji označenými prvními třemi písmeny domovského souhvězdí. Kromě známých meteorických rojů bylo identifikováno jedenáct nových rojů s novými radianty na obloze, odkud meteory zdánlivě vyletují. Obloha meteorů se stále proměňuje a je možné, že se v budoucnu objeví radianty nových rojů. Výzkum jako je tento by mohl také potenciálně identifikovat dříve neznámé komety nebo asteroidy, které by se jednoho dne mohly přiblížit k Zemi.

Štítky: Meteors, Radiants, Meteor showers


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »