Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Andromeda je od naší vlastní Mléčné dráhy nejbližší velkou galaxií. Předpokládá se, že naše Galaxie vypadá podobně jako ta v Andromedě. Obě galaxie dohromady dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují miliardy hvězd, které ji tvoří. Těch několik zřetelných hvězd kolem obrazu Andromedy jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou docela blízko před objekty v pozadí. Galaxie Andromeda se často označuje jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů. M31 je tak daleko, že světlu trvá asi dva milióny let, než k nám přiletí. I když je M31 vidět i bez přístrojů, tak obraz nahoře je digitální mozaikou 20 snímků z malého dalekohledu. O M31 toho zůstává hodně neznámého, včetně toho, jak získala svůj neobvyklý střed se dvěma vrcholy.

Štítky: M31, Místní skupina, Andromeda galaxy


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »