Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M31: Galaxie v Andromedě

Uznání a copyright: Robert Gendler (robgendlerastropics.com)

Andromeda je od naší vlastní Mléčné dráhy nejbližší velkou galaxií. Předpokládá se, že naše Galaxie vypadá podobně jako ta v Andromedě. Obě galaxie dohromady dominují Místní skupině galaxií. Difuzní světlo z Andromedy způsobují miliardy hvězd, které ji tvoří. Těch několik zřetelných hvězd kolem obrazu Andromedy jsou ve skutečnosti hvězdy z naší Galaxie, které jsou docela blízko před objekty v pozadí. Galaxie Andromeda se často označuje jako M31, jelikož je 31. objektem v Messierově seznamu difuzních objektů. M31 je tak daleko, že světlu trvá asi dva milióny let, než k nám přiletí. I když je M31 vidět i bez přístrojů, tak obraz nahoře je digitální mozaikou 20 snímků z malého dalekohledu. O M31 toho zůstává hodně neznámého, včetně toho, jak získala svůj neobvyklý střed se dvěma vrcholy.

Štítky: M31, Místní skupina, Andromeda galaxy


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »