Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průměrná barva vesmíru

Uznání: Karl Glazebrook & Ivan Baldry (JHU)

Jakou barvu má vesmír? Nebo přesněji, pokud bychom zamíchali celou oblohu, jakou barvu by měla výsledná směs? Tato rozmarná otázka vyvstala při zjišťování, které hvězdy jsou v okolních galaxiích nejběžnější. Odpověď je vylíčená nahoře a je to za určitých podmínek vnímaný odstín béžové barvy. Astronomové pro jeho určení výpočetně zprůměrovali světlo emitované jedním z dosud největších analyzovaných vzorků galaxií: 200 000 galaxií z přehlídky 2dF. Výsledné kosmické spektrum má určitou emisi ve všech částech elektromagnetického spektra, ale výsledná kompozitní barva se vnímá jako jediná. Tato barva se v posledních 10 miliardách let stává stále méně modrá, což znamená, že stále více převažují červenější hvězdy. V soutěži o co nejlepší název barvy stojí za pozornost názvy skyvory [nebeská slonovina], univeige [vesmírná béžová] a vítězný název: kosmické latté [druh bílé kávy].

Štítky: Vesmír, Average color, Beige


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »