Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VdB 152: Reflekční mlhovina v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Tajúplná reflekční mlhovina VdB 152 je popisována jako "prachová záclona" nebo "duchovitý přízrak" a je opravdu velice slabá. Tento kosmický fantóm je dnešní Halloween noc od vaší čtvrti ve vzdálenosti skoro 1400 světelných let. Je též katalogizovaná jako Ced 201 a leží v severní Mléčné dráze v královském souhvězdí Kefeus. Kapsy mezihvězdného prachu na okraji velkého molekulárního mračna blokují světlo hvězd pozadí nebo rozptylují světlo hvězdy ponořené v mlhovině, což jí dodává charakteristickou modrou barvu. Ultrafialové světlo této hvězdy se také považuje za příčinu slabé načervenalé luminiscence molekulárního prachu. I když v molekulárních mracích hvězdy vznikají, tak se zdá, že tato hvězda se zde ocitla jen náhodou jak vyplývá z měření prostorové rychlosti, která je výrazně jiná od rychlosti mračna. Tento hloubkový teleskopický snímek zabírá asi 7 světelných let.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Reflekční mlhovina, Luminescence, Vdb152, Ced201


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »