Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VdB 152: Reflekční mlhovina v Kefeu

Uznání a copyright: Stephen Leshin

Tajúplná reflekční mlhovina VdB 152 je popisována jako "prachová záclona" nebo "duchovitý přízrak" a je opravdu velice slabá. Tento kosmický fantóm je dnešní Halloween noc od vaší čtvrti ve vzdálenosti skoro 1400 světelných let. Je též katalogizovaná jako Ced 201 a leží v severní Mléčné dráze v královském souhvězdí Kefeus. Kapsy mezihvězdného prachu na okraji velkého molekulárního mračna blokují světlo hvězd pozadí nebo rozptylují světlo hvězdy ponořené v mlhovině, což jí dodává charakteristickou modrou barvu. Ultrafialové světlo této hvězdy se také považuje za příčinu slabé načervenalé luminiscence molekulárního prachu. I když v molekulárních mracích hvězdy vznikají, tak se zdá, že tato hvězda se zde ocitla jen náhodou jak vyplývá z měření prostorové rychlosti, která je výrazně jiná od rychlosti mračna. Tento hloubkový teleskopický snímek zabírá asi 7 světelných let.

Štítky: Prach, Molekulární mračno, Reflekční mlhovina, Luminescence, Vdb152, Ced201


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M1 - Krabia hmlovina

Emisná hmlovina v súhvezdí Býk. Vzdialenosť asi 6.600 svetelných rokov. Pozostatok supernovy SN 1054.

Další informace »