Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc Halloweenu

Uznání a copyright: Miguel Claro

Jasný měsíční úplněk z tohoto týdne na severní polokouli známý jako lovecký měsíc osvětloval 2. listopadu krajinu po celou noc. Ale tento dramatický pohled na zářící světlo Měsíce z města Sobreda v Portugalsku byl zachycen o několik nocí dříve, o Halloweenu. Obrázek v duchu tohoto období představuje malý trik. Ve skutečnosti jde o dva snímky, jeden s krátkou a jeden s dlouhou expozicí. Na jediném obrázku jsou tak dohromady podrobnosti jasného měsíčního povrchu se slabšími útvary ve tmě s mraky kolem. Samozřejmě, že v mracích můžete rozpoznat některé ze strašidelnějších tvarů, které se objevovaly v sousedství vašeho domu osvětlené Měsícem na Halloween.

Štítky: Měsíc, Úplněk, Halloween


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »