Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Prstencové mlhoviny

Uznání a copyright: Vicent Peris (DSA / OAUV / PixInsight), Jack Harvey (DSA / SSRO),
Steve Mazlin (DSA / SSRO), Jose Luis Lamadrid (DSA / ceFca), Ana Guijarro (CAHA), RECTA, DSA.

Prstencová mlhovina (M57) vzdálená asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra je dobře známá i pozorovatelům s malým dalekohledem. Centrální prstenec má průměr asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodná hloubková expozice - spojené úsilí kombinující data ze tří různých dalekohledů - zkoumá smyčky vláken zářícího plynu, které dosahují od centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Je samozřejmé, že zářivý materiál na tomto dobře prostudovaném příkladu planetární mlhoviny nepochází z planety. Jde o plynný obal, který představuje vnější vrstvy vyvržené z umírající, slunci podobné hvězdy. Tento pozoruhodný kompozitní obraz obsahuje úzkopásmová data zaznamenaná v emisi atomů vodíku (ve fialové) ve viditelném světle a emisi molekul vodíku (v červené) v blízkých infračervených vlnových délkách. Vpravo nahoře je vidět mnohem vzdálenější spirální galaxie IC 1296.

Štítky: Prstencová mlhovina, Deep field, M57


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »