Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hloubkové pole Prstencové mlhoviny

Uznání a copyright: Vicent Peris (DSA / OAUV / PixInsight), Jack Harvey (DSA / SSRO),
Steve Mazlin (DSA / SSRO), Jose Luis Lamadrid (DSA / ceFca), Ana Guijarro (CAHA), RECTA, DSA.

Prstencová mlhovina (M57) vzdálená asi 2000 světelných let v hudebním souhvězdí Lyra je dobře známá i pozorovatelům s malým dalekohledem. Centrální prstenec má průměr asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodná hloubková expozice - spojené úsilí kombinující data ze tří různých dalekohledů - zkoumá smyčky vláken zářícího plynu, které dosahují od centrální hvězdy mlhoviny mnohem dále. Je samozřejmé, že zářivý materiál na tomto dobře prostudovaném příkladu planetární mlhoviny nepochází z planety. Jde o plynný obal, který představuje vnější vrstvy vyvržené z umírající, slunci podobné hvězdy. Tento pozoruhodný kompozitní obraz obsahuje úzkopásmová data zaznamenaná v emisi atomů vodíku (ve fialové) ve viditelném světle a emisi molekul vodíku (v červené) v blízkých infračervených vlnových délkách. Vpravo nahoře je vidět mnohem vzdálenější spirální galaxie IC 1296.

Štítky: Prstencová mlhovina, Deep field, M57


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »