Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Stickney

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kráter Stickney, největší kráter na marťanském měsíci Fobos, se jmenuje po Chloe Angeline Stickney Hall, matematičce a ženě astronoma Asapha Halla. Asaph Hall objevil v roce 1877 oba měsíce rudé planety. Kráter Stickney má při svém rozměru přes 9 kilometrů skoro polovinu průměru samotného Fobosu a je tak velký, že impakt, který kráter vytvořil, tento malý měsíček skoro roztříštil. Tento krásný snímek kráteru Stickney a okolí se zpracovanými barvami pořídila kamera HiRISE na palubě družice Mars Reconnaissance Orbiter, když v březnu 2008 prolétala asi 6 tisíc kilometrů od Fobosu. I když je povrchová gravitace na asteroidu podobnému Fobosu menší než 1/1000 gravitace pozemské, tak čáry naznačují, že v průběhu doby nějaký volný materiál po stěnách kráteru sklouznul dovnitř. Světle modré oblasti u prstence kráteru naznačují poměrně čerstvě exponovaný materiál. Původ podivných rýh na povrchu je sice záhadou, ale může se vztahovat k impaktu, který kráter vytvořil.

Štítky: Mars, Phobos, Stickney crater, Asaph hall, Chloe angeline stickney


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »