Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M7: Otevřená hvězdokupa ve Štíru

Uznání a copyright: Louie Atalasidis

M7 je jednou z nejprominentnějších otevřených hvězdokup na obloze. Tato hvězdokupa, které dominují jasné modré hvězdy, lze spatřit na tmavé obloze i pouhým okem v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 obsahuje celkem asi 100 hvězd, je asi 200 miliónů let stará, měří 25 světelných let a nachází se asi 1000 světelných let daleko. Hloubková expozice nahoře byla pořízena minulý měsíc během několika nocí z města Yalbraith v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Hvězdokupa M7 byla známa už ve starověku, v roce 130 po Kristu ji zaznamenal Ptolemaios. Jsou též vidět tmavá prachová mračna a doslova milióny nesouvisejících hvězd směrem ke galaktickému centru.
Oprava: Na chybně uvedené jednotky stáří M7 upozornil Mgr. Miroslav Obruča

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M7, Star field


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Obálky kolem kataklysmatické hvězdy Z Cam, první SR/ČR kolektivní astrofotografie

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2026 obdržel snímek Karla Kolomazníka s kolektivem „Obálky kolem kataklyzmatické hvězdy Z Cam“ Vítězná fotografie červnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je v rámci dosavadní soutěže poněkud netradiční. I když jsme již měli snímky s více

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10pTempel2

zpracované kometární i hvězdné provedení

Další informace »