Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M7: Otevřená hvězdokupa ve Štíru

Uznání a copyright: Louie Atalasidis

M7 je jednou z nejprominentnějších otevřených hvězdokup na obloze. Tato hvězdokupa, které dominují jasné modré hvězdy, lze spatřit na tmavé obloze i pouhým okem v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 obsahuje celkem asi 100 hvězd, je asi 200 miliónů let stará, měří 25 světelných let a nachází se asi 1000 světelných let daleko. Hloubková expozice nahoře byla pořízena minulý měsíc během několika nocí z města Yalbraith v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Hvězdokupa M7 byla známa už ve starověku, v roce 130 po Kristu ji zaznamenal Ptolemaios. Jsou též vidět tmavá prachová mračna a doslova milióny nesouvisejících hvězd směrem ke galaktickému centru.
Oprava: Na chybně uvedené jednotky stáří M7 upozornil Mgr. Miroslav Obruča

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M7, Star field


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »