Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M7: Otevřená hvězdokupa ve Štíru

Uznání a copyright: Louie Atalasidis

M7 je jednou z nejprominentnějších otevřených hvězdokup na obloze. Tato hvězdokupa, které dominují jasné modré hvězdy, lze spatřit na tmavé obloze i pouhým okem v ocasu souhvězdí Štíra (Scorpius). M7 obsahuje celkem asi 100 hvězd, je asi 200 miliónů let stará, měří 25 světelných let a nachází se asi 1000 světelných let daleko. Hloubková expozice nahoře byla pořízena minulý měsíc během několika nocí z města Yalbraith v Novém Jižním Walesu v Austrálii. Hvězdokupa M7 byla známa už ve starověku, v roce 130 po Kristu ji zaznamenal Ptolemaios. Jsou též vidět tmavá prachová mračna a doslova milióny nesouvisejících hvězd směrem ke galaktickému centru.
Oprava: Na chybně uvedené jednotky stáří M7 upozornil Mgr. Miroslav Obruča

Štítky: Otevřená hvězdokupa, M7, Star field


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »