Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. listopad 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. listopad 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2623: Sloučené galaxie z Hubbla

Uznání: NASA, ESA and A. Evans (Stony Brook) et al.

Kde vznikají hvězdy, když se srazí galaxie? Astronomové pro zodpovězení této otázky v roce 2007 zobrazili s vysokým rozlišením galaktickou srážku NGC 2623 pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Analýza tohoto Hubblova snímku a snímků NGC 2623 v infračerveném světle pomocí Spitzerova kosmického dalekohledu, v rentgenovém světle pomocí XMM-Newton a v ultrafialovém světle pomocí přístrojů GALEX ukazuje, že dvě původní spirální galaxie jsou nyní silně propletené a že jejich jádra jsou sjednocena do jediného aktivního galaktického jádra (active galactic nucleus - AGN). Vznikání hvězd pokračuje kolem tohoto jádra ve středu na snímku nahoře, podél ohonů roztažených slapovými silami, které jsou vidět na obou stranách a možná překvapivě i v oblasti mimo jádra vlevo nahoře, kde jsou vidět kupy jasných modrých hvězd. Srážky galaxií mohou trvat stovky miliónů let a zaberou několik gravitačně destruktivních přiblížení. NGC 2623, též známá jako Arp 243, má asi 50000 světelných let a leží asi 250 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Raka (Cancer). Rekonstrukce původních galaxií a jak se galaxie slučují je často velice obtížná a často nemožná, ale obecně je důležitá pro pochopení, jak se náš vesmír vyvíjel.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Galaxy collision, NGC 2623


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc Moře nepokoje

Newton 150/750 mm okular 6,5 mm iPhone 13

Další informace »