Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické Zoo katalogizuje vesmír

Uznání a copyright: SDSS, Galaxy Zoo; Composite: Richard Nowell & Hannah Hutchins

Také můžete dělat Zoo. Projekt Galaktické Zoo umožnil občanským vědcům - zvídavým lidem jako jste vy, vyzbrojeným pouze webovým prohlížečem, třídit vesmír. Dobrovolníci jsou po krátkém zaškolení požádáni, aby využili špičkový výkon svého mozku při zpracování obrazu na klasifikaci a měření vlastností galaxií v rozsáhlé Sloanově digitální přehlídce oblohy. Za svou krátkou dvouletou dobu existence tisíce nadšených dobrovolníků prohlédly milióny galaxií. S využitím údajů Galaktického Zoo se například podařilo objevit, že ve vesmíru není žádný přednostní směr otáčení, byl nalezen neobvyklý a neklasifikovaný objekt, který je nadále zkoumán a byla objevena celá třída malých galaxií zvaná Zelený hrách, kde dochází k mimořádně vysokému stupni vznikání hvězd. Galaktické Zoo kromě toho může stanovit precedens nového typu vědecké poptávky, kde web pomáhá shromažďovat, soustřeďovat a koordinovat lidskou a strojovou inteligenci. Na snímku nahoře je vidět skupina kypících slučujících se galaxií nalezenou Zoo dobrovolníky, která demonstruje různorodou podstatu mnoha interagujících galaxií ve vesmíru, zkrátka jako v Zoo.

Štítky: Galaxie, Galaxy Zoo, Citizen science


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 11.5.2024

Polárna žiara 11.5.2024

Další informace »