Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktické Zoo katalogizuje vesmír

Uznání a copyright: SDSS, Galaxy Zoo; Composite: Richard Nowell & Hannah Hutchins

Také můžete dělat Zoo. Projekt Galaktické Zoo umožnil občanským vědcům - zvídavým lidem jako jste vy, vyzbrojeným pouze webovým prohlížečem, třídit vesmír. Dobrovolníci jsou po krátkém zaškolení požádáni, aby využili špičkový výkon svého mozku při zpracování obrazu na klasifikaci a měření vlastností galaxií v rozsáhlé Sloanově digitální přehlídce oblohy. Za svou krátkou dvouletou dobu existence tisíce nadšených dobrovolníků prohlédly milióny galaxií. S využitím údajů Galaktického Zoo se například podařilo objevit, že ve vesmíru není žádný přednostní směr otáčení, byl nalezen neobvyklý a neklasifikovaný objekt, který je nadále zkoumán a byla objevena celá třída malých galaxií zvaná Zelený hrách, kde dochází k mimořádně vysokému stupni vznikání hvězd. Galaktické Zoo kromě toho může stanovit precedens nového typu vědecké poptávky, kde web pomáhá shromažďovat, soustřeďovat a koordinovat lidskou a strojovou inteligenci. Na snímku nahoře je vidět skupina kypících slučujících se galaxií nalezenou Zoo dobrovolníky, která demonstruje různorodou podstatu mnoha interagujících galaxií ve vesmíru, zkrátka jako v Zoo.

Štítky: Galaxie, Galaxy Zoo, Citizen science


26. vesmírný týden 2022

26. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 6. do 3. 7. 2022. Měsíc bude v novu a ještě předtím jej najdeme ráno poblíž Merkuru a Venuše. Ráno můžeme vidět všechny okem viditelné planety v pořadí, jak jdou od Slunce. Kometa C/2017 K2 (PanSTARRS) se pohybuje souhvězdím Hadonoše. BepiColombo podruhé minula Merkur. SLS byla plně natankována, na test se chystá Super Heavy. Ariane 5 opět úspěšná. První let čistě jihokorejské rakety. VZLÚSat-1 slaví pět let na orbitě. Před 65 lety se narodil český astronom Marek Wolf.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M63

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2022 získal snímek „M 63“, jehož autorem je Zdeněk Vojč       M 63. Nu, opravdu trochu nudné pojmenování. Příliš to nevylepší ani NGC 5055, i přes tolik pětek. Ale nebyli by to romantičtí astronomové, aby tomuto objektu na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Rho Ophiuchi z pouste v Kalifornii

Nic neni nad tmavou oblohu ktera necha vyniknout kontrastu i barvam a to bez jakychkoliv filtru. Porizeno kamerou ZWO 294MC s objektivem Canon 70-200mm USM L na montazi Celestron AVX s celkovou expozici 4 hodiny.

Další informace »