Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed Labutě

Uznání a copyright: Daniel Marquardt

Toto krásné zákoutí oblohy malované tahy kosmického štětce zářícího vodíku ukazuje rovinu naší Galaxie Mléčné dráhy a střed severního souhvězdí Labutě (Cygnus). Snímek pokrývá asi 6 stupňů a byl pořízen z výborného vzdáleného pozorovacího místa (ROSA) v jižní Francii. Jasný nadobr Gama Cygni ve středu snímku leží v popředí komplexu mračen plynu a prachu a přeplněných polí hvězd. Nalevo od Gama Cygni je mlhovina IC 1318 rozdělená dlouhým temným prachovým pásem na dvě zářivá křídla, takže její populární název Motýlek je pochopitelný. Kompaktnější jasná mlhovina vpravo dole je NGC 6888, mlhovina Srpek. Podle některých odhadů vzdálenosti je Gama Cygni asi 750 světelných let daleko, zatímco odhady pro IC 1318 a NGC 6888 se pohybují od 2000 do 5000 světelných let.

Štítky: H alpha, Cygnus, Ngc6888, Ic1318, Gamma cygni


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »