Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

JKCS041: Dosud nejvzdálenější Kupa galaxií

Uznání: X-ray: NASA, CXC, INAF, S. Andreon et al.; Optical: DSS, ESO/VLT

Co kdybychom se vrátili k počátkům vesmíru? Můžeme, jelikož přeletět Vesmír světlu trvá stáří Vesmíru. Nahlédnutí ke vzdáleným objektům tedy vypovídá o tom, jak Vesmír vypadal a to dokonce skoro na začátku. Dalekohledy jsou tudíž časovými portály a pozorování vzdálených kup lze například využít k výzkumu kdy a jak tyto obří galaktické konglomeráty vznikly. Dosavadní rekordrudý posuv kupy galaxií byl asi 1,5, což odpovídá vzdálenosti asi 9 miliard světelných let. Nedávno byla identifikována ještě vzdálenější kupa a to s využitím rentgenových snímků z družicové rentgenové observatoře Chandra. Nahoře je vidět JKCS041 s rudým posuvem 1.9, což je o ještě jednu miliardu více než u předchozího rekordmana. Horký rentgenový plyn, který potvrdil zjevné seskupení galaxií jako opravdovou kupu galaxií, je vidět nahoře v difuzní modré, superponovaný na optický snímek s mnoha hvězdami v popředí. JKCS041 je dnes vidět tak, jak vypadala ve čtvrtině stáří Vesmíru.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, JKCS041


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 R4 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 R4 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Lva. Vzdálenost od Země 0.915 au, od Slunce 1.574 au. Rychlost pohybu po obloze 2.78 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 15.3 mag.

Další informace »