Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

JKCS041: Dosud nejvzdálenější Kupa galaxií

Uznání: X-ray: NASA, CXC, INAF, S. Andreon et al.; Optical: DSS, ESO/VLT

Co kdybychom se vrátili k počátkům vesmíru? Můžeme, jelikož přeletět Vesmír světlu trvá stáří Vesmíru. Nahlédnutí ke vzdáleným objektům tedy vypovídá o tom, jak Vesmír vypadal a to dokonce skoro na začátku. Dalekohledy jsou tudíž časovými portály a pozorování vzdálených kup lze například využít k výzkumu kdy a jak tyto obří galaktické konglomeráty vznikly. Dosavadní rekordrudý posuv kupy galaxií byl asi 1,5, což odpovídá vzdálenosti asi 9 miliard světelných let. Nedávno byla identifikována ještě vzdálenější kupa a to s využitím rentgenových snímků z družicové rentgenové observatoře Chandra. Nahoře je vidět JKCS041 s rudým posuvem 1.9, což je o ještě jednu miliardu více než u předchozího rekordmana. Horký rentgenový plyn, který potvrdil zjevné seskupení galaxií jako opravdovou kupu galaxií, je vidět nahoře v difuzní modré, superponovaný na optický snímek s mnoha hvězdami v popředí. JKCS041 je dnes vidět tak, jak vypadala ve čtvrtině stáří Vesmíru.

Štítky: Rentgenové paprsky, Kupa galaxií, JKCS041


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »