Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníkové světlo nad Lagunou Verde

Uznání a copyright: Manel Soria

V tomto ročním období lze na severní polokouli před východem Slunce spatřit neobvyklý trojúhelník světla. I když se kdysi považoval za falešný úsvit, tak tento trojúhelník světla je ve skutečnosti zvířetníkovým světlem, které se odráží od částic meziplanetárního prachu. Tento jasný reflekční trojúhelník je jasně vidět vpravo na snímku nahoře koncem července z Laguna Verde poblíž Valparaíso v Chile. Pás naší Mléčné dráhy vlevo zrcadlí zvířetníkový pás. Zvířetníkový prach obíhá Slunce převážně ve stejné rovině jako planety - v ekliptice. Zvířetníkové světlo je tak jasné na severu proto, že částice prachu jsou při východu Slunce orientovány skoro vertikálně, takže husté vrstvy vzduchu u obzoru necloní poměrně jasný odrazivý prach. Zvířetníkové světlo je také jasné pro lidi na na severní polokouli hned po západu Slunce v březnu a dubnu. Na jižní polokouli je zvířetníkové světlo nejvíce patrné koncem léta a je nejjasnější před východem Slunce koncem jara.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Chile


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »